1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. YPJ'li Erkek anne zılgıtıyla uğurlandı
YPJ'li Erkek anne zılgıtıyla uğurlandı

YPJ'li Erkek anne zılgıtıyla uğurlandı

Kobanê'de DAİŞ çeteleri ile girilen çatışmada yaşamını yitiren YPJ'li Melek Erkek (Hîvda Avareş), Bismil'in Akbaş köyünde vasiyeti üzerine annesinin zılgıtlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

A+A-

Kobanê'nin Şexler köyünde, 26 Haziran'da DAİŞ çeteleri ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren YPJ'li Melek Erkek'ın (Hîvda Avareş) cenazesi Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Akbaş (Sergevra) köyünde toprağa verildi.

Urfa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işleminin ardından dün alınan YPJ'li Erkek'in cenazesi gece getirildiği Diyarbakır'da, sabah saatlerinde Bismil'e getirildi. İlçe girişinde binlerce kişi tarafından karşılanan YPJ'li Erkek'in cenazesi doğduğu köye doğru yola çıkarıldı. Köy girişinde kadınlar tarafından karşılanan YPJ'li Erkek'in cenazesi sloganlarla eşliğinde köy mezarlığına taşındı. 

"Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde yapılan defin işleminin ardından konuşan MEYA-DER Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, Kobanê'de mücadele edenlerin anılarına bağlı kalacaklarının sözünü verdi. 

'Ben bütün Kürt halkının şehidi olacağım demişti'

YPJ'li Erkek'in annesi Nurhan Erkek ise "Kızım bana "Eğer şehit düşersem sadece senin değil bütün Kürt halkının şehidi olacağım ve sana vasiyetim arkamdan iki defa zılgıt çek" demişti" diyerek, 2 kez zılgıt çekti. 

'Biz davamızın arkasında olmaya devam edeceğiz'

Baba Recep Erkek ise kızı ver arkadaşlarının onurlu bir yaşam için mücadele ederek yaşamlarını yitirdiklerini ifade etti. Kürt halkının kimseye zulüm yapmadığını; ancak sürekli saldırılara maruz kaldığını dile getiren baba Erkek, "Ve dört parça Kürdistan'da zalimce politikalar ve katliamlarla kanımızı dökmek istiyorlar. Din adına bu coğrafyanın en kadim halklarından olan Kürt halkına katliamlar yapıyorlar. Bu karanlık güçler 30 yıl boyunca çocuklarımızı şehit etti. Bizim davamız Hz Muhammed'in davasıdır. Medine sözleşmesidir. Biz davamızın arkasında olmaya devam edeceğiz. Hakları için mücadele eden diğer halkların yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim davamız zulme, baskıya ve katliamlara karşıdır" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından kitle, YPJ'li Erkek için köyde kurulan taziyeye geçti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler