1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. YPG'li Deniz Diyarbakır'da toprağa verildi
YPG'li Deniz Diyarbakır'da toprağa verildi

YPG'li Deniz Diyarbakır'da toprağa verildi

Kobanê Kantonu'na yönelik saldırılarda yaşamını yitiren YPG'li Ömer Deniz'in (Kesas Lice) cenazesi, Diyarbakır Mardinkapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

A+A-

IŞİD'in yöneldiği Kobanê'deki çatışmada vurulan PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG'de yer alan Ömer Deniz'in (Kesas Lice) önceki gün Kobanê Serxet Sınır Kapısı'ndan alınan cenazesi Urfa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işlemleri sonrası gece yarısı getirildiği Diyarbakır'da, dün Yeniköy Camisi'nde kılınan cenaze namazı sonrası Mardinkapı Mezarlığı'na toprağa verildi.

Aralarında MEYA-DER Eş Başkanı Leyla Ayaz, DBP il ve ilçe yöneticileri, DBP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ın da bulunduğu kalabalık grup tarafından kılınan cenaze namazı sonrası araç konvoyuyla Şehitlik Semt Kavşağı'nda taşındı. Burada cenaze araçtan indirilip omuzlara alınarak buradan Mardinkapı Mezarlığı'na kadar yürüyerek götürüldü.

ZÜMRÜT AÇIKLAMASI

DBP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, 40 yıldır annelerin çocuklarının mezarı başında gözyaşı döktüğünü söyledi. Zümrüt, "Bugün gençlerimiz 40 yıllık emeklerine sahip çıkmak için, Rojava devrimini korumak için çetelere karşı mücadele ediyor. Bugün IŞİD çetelerine karşı sessiz kalan, duymazlıktan gelen herkesi kınıyoruz" dedi.

MEYA-DER Eş Başkanı Leyla Ayaz ise şehitlerine sahip çıktıkları gibi mücadelelerine de sahip çıkacaklarını söyledi. Deniz'in babası Murat Deniz da kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etmesiyle mezarlıktan ayrılan aile ve vatandaşlar, Lice Dercimtliler Yasevi'nde kurulan taziyeye geçti.

HABERE YORUM KAT