1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. YPG saflarında bir ABD'li
YPG saflarında bir ABD'li

YPG saflarında bir ABD'li

Girê Spî'nin özgürleştirilmesi sürecinde aktif olarak yer alan ve Mart ayından bu yana YPG saflarına katılma kararı alıp, "Kemal Ararat" adını alan ABD vatandaşı Keith Coings, etnik yapının önemli olmadığına asıl önemli olanın insanlık adına verilen mücad

A+A-

Rojava Devrimi'ne dönük saldırılarla birlikte YPG ve YPJ'nin göstermiş olduğu tarihi direniş ile Rojava'da halklar arasında örülen ortak ve özgür yaşam, dünya halkları için bir model olarak dururken, dünya kamuoyu da buradaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Rojava'ya dönük bu ilgi ile birlikte dünyanın dört bir yanından da bu direnişe katılımlar da sürüyor. Kobanê'de gösterilen tarihi direnişle birlikte Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden gençler, YPG/YPJ saflarına katılmıştı. DAİŞ'e karşı gösterilen direnişte kimisi yaşamını yitirirken, şu anda Rojava'nın birçok bölgesinde yabancı uyruklu savaşçılarla karşılaşmak mümkün. 


Yabancı uyruklu YPG'li savaşçılardan birisi de Keith Coings. Mart ayında YPG'ye katılan Coings, "Kemal Ararat" adını aldı. Asker kökenli olan Kemal Ararat, "Komutan Rubar Qamışlo Hamlesi" ile Girê Spî'nin özgürleştirilmesi operasyonunda da yer alırken, bugünlerde kentin sokaklarında dolaşıyor.


YPG'nin konumlandırıldığı bölgede karşılaştığımız YPG'li Ararat ile YPG'ye katılım nedenini ve Rojava devrimi üzerine konuştuk. 


Halepçe ve Enfal dönüm noktası oldu


Ararat, El-Kaide'nin 11 Eylül'de İkiz Kulelere gerçekleştirdiği kanlı saldırının ardından gönüllü olarak Amerikan ordusuna katılıp, bir süre Irak'ta görev yaptı. Federal Kürdistan Bölgesi kentlerinde de bir süre kalan YPG'li Ararat, burada Kürtleri yakından tanıma fırsatı buldu. Bu dönem Saddam'ın Kürtlere uyguladığı soykırım ve katliamları dinleyen Ararat, bunlardan çok etkilendiğini belirtti.


'YPG-YPJ tüm insanlık onuru adına mücadele ediyor'


Ardından DAİŞ çetelerinin de insanlık dışı saldırılarına da yakından tanıklık eden Ararat, çetelerin saldırılarıyla birlikte Kürtlerin göstermiş olduğu direnişe tanık olduğunu ve bu direnişe katkı sunmak için katılma kararı verdiğini söyledi. Ararat, saldırılara sessiz kalmamak için yer aldığı bu saflardan her kimlikten insanın olduğuna da işaret ederek, "Kimin hangi ırktan olduğuna bakılmıyor. Etnik yapı önemli değil. Burada her şeyden önce insanlık ve hangi amaç uğruna mücadele verdiğin önemlidir. Başta YPJ olmak üzere tüm dünyanın hayran kaldığı bu direniş örneği Kobanê'de sergilendi. Kobanê'deki bu direniş ve bu direnişin zaferle taçlandırması, tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti" dedi. 


Ararat, YPG-YPJ savaşçılarının tüm insanlık onuru için mücadele ettiğini de ifade etti.


'En güzel zamanım cephelerde geçiyor'


Burada herhangi bir zorluk çekmediğini söyleyen Ararat, yavaş yavaş Kürtçe de öğrenmeye başladığını aktardı. Ararat, "Diyebilirim ki en güzel zamanım buralarda cephelerde geçiyor. Kapitalist sistemin ana merkezinden çıkıp, komünal yaşamın olduğu buralarda ilk başlarda zorlandım. Ancak sonradan herkesin burada aynı olduğunun da farkına vardım. Kimsenin kimseye üstünlük taslaması gibi bir derdi ve durum yok. Kapitalizm dayattığı bencilliğe karşı komünal yaşam, Rojava topraklarında bu çetelerden arındırıldıktan sonra tam anlamıyla vücut bulacak ve dünyaya model olacaktır" ifadelerini kullandı.


'İnsanlık düşmanı bu çetelerin sonu YPG/YPJ'nin elinden olacak'


Girê Spî gibi stratejik öneme sahip bir kenttin özgürleştirilmesinde ve bu hamlede yer almasından dolayı çok mutlu olduğunu da ifade eden Ararat, "Girê Spî'nin alınması bir nevi Türkiye'nin çetelere sunduğu lojistik desteğin kesilmesi anlamına geliyor. En önemlisi Cizîrê Kantonu ve Kobanê Kantonu'nun birleşmesi çok önemliydi. YPG ve YPJ'nin ilerleyişi sürüyor. Tek bir çete kalana dek sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnsanlık düşmanı bu çetelerin sonu YPG/YPJ'nin elinden olacak. Karanlık güçlerin destek verdiği bu çeteleri, Kürdistan ve Ortadoğu coğrafyasında silip süpüreceğiz" diye konuştu.


Ararat, bu değerlendirmelerini de "Bijî Rojava, Bijî Kurdistan ve Bijî Serok Apo" sloganlarıyla noktaladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler