1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yozlaşmaya karşı mücadele çağrısı!
Yozlaşmaya karşı mücadele çağrısı!

Yozlaşmaya karşı mücadele çağrısı!

BDP Gençlik Meclisi, “Uyuşturucu, fuhuş ve yozlaştırma” politikalarına karşı düzenlediği şenlikte tüm Kürt halkını mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

A+A-

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi, “Uyuşturucu, fuhuş ve yozlaştırma” politikalarına karşı Diyarbakır'ın Fiskaya semtinde şölen düzenledi.

Şölene, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Şölenin düzenlendiği alana, polisler tarafından kovalanırken Dicle Nehri'ne düşen ve günler sonra cenazesine ulaşılan Murat İzol'un fotoğrafının bulunduğu, üzerinde “Murat yoldaşın katillerinden hesap soracağız. YDG-H”, “Bekle gör değil; demokratik Kürdistan'ı inşa zamanı” pankartı ile Dicle Nehri kıyısında bedenini ateşe veren Mustafa Malçok'un fotoğrafı asıldı. Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının da asıldığı şölen alanında sık sık, “PKK'yi yaratan Öcalan'a bin selam”, “Şehîd namirin” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan şölende, BDP Gençlik Meclisi adına açıklama yapan Azad Bingöl, devletin ulus devlet zihniyetiyle 40 yıldır Kürt halkına karşı cephe savaşı yürüttüğünü belirterek, “Bu savaşla Kürdistan acılar diyarı olmuş ve ateşin düşmediği ocak kalmamıştır” dedi.

“Kültür üzerinden savaşıyor”

“Kürdistan'da siyasi, sosyal ve kültürel alanlar üzerinden savaşı sürdüren Türk devleti Kürt toplumunu parçalama, yozlaştırma ve kültürsüzleştirme faaliyetlerine yöneltmiştir” diyen Bingöl, “Devlet Kürdistan'da bu politikalarını fuhuş, uyuşturucu, asimilasyon, ajanlaştırma ve askerlik üzerinden gerçekleştirmektedir” dedi.

Devletin amacının Kürt gençliği şahsında tüm Kürt halkını bölüp, parçalayıp, katlederek sömürgeci uygulamalarını hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Bingöl, şöyle devam etti:

“Bunun en somut örneği Şehîd Şahin Öner, polis tarafından panzerle ezilerek katledilmiştir. Yine Özgür Arda, AKP polisinin kurşunuyla katledilmiştir. Ve en son Murat İzol, AKP polisinin eline düşmemek için kendisini Dicle Nehri'nin sularına vurmuş ve günler sonra ancak cenazesine ulaşılmıştır.”

Gençlerin devletin politikalarına karşı “dur” demesi gereken kesim olduğunu vurgulayan Bingöl, BDP Gençlik Meclisi olarak tüm Kürt halkını mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

Basın açıklamasının ardından Dicle Fırat Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten Koma Jiyara müzik grubunun seslendirdiği ezgilerle halaylar çekildi. Gece geç saatlere kadar süren şölende yapılan havai fişek gösterisi geceye renk kattı.

HABERE YORUM KAT