1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. YouTube yeni uygulaması YouTube Go'yu tanıttı!
YouTube yeni uygulaması YouTube Go'yu tanıttı!

YouTube yeni uygulaması YouTube Go'yu tanıttı!

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, kullanıcıları tarafından yıllardır istenen çevrimdışı video izleme özelliğini kazanıyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte bilgisayarlardan daha çok akıllı telefon ve tabletlerden takip edilen YouTube ‘da çev

A+A-

Google yeni uygulaması olan YouTube Go'yu tanıttı. Dünyanın en büyük video izleme platformu olan YouTube'un çevrimdışı özelliğinin olmaması kullanıcıların yakındığı bir durumdu. Hindistanlı geliştiriciler tarafafından tasarlanan YouTube Go uygulaması ile birlikte çevrimdışı özelliği geliyor! İşte detaylar....

Hindistanlı geliştiriciler tarafından tasarlanan Youtube Go uygulaması ile Google, sınırlı erişime sahip kullanıcılara da ulaşmayı hedefliyor. Youtube Go uygulaması ile kullanıcılar çevrim dışı olduklarında bile video izleme, kaydetme gibi özellikleri kullanabilecek. Uygulama ile kullanıcılara çevrim dışı videoları kaydetme, kaydedilen videoların kalitesini seçme ve ne kadar veri harcanabileceği konusunda ayarlama yapma imkânı da tanınıyor. Bunun yanında kullanıcılar hiçbir veri harcamadan videoları yakında bulunan kişiler ile paylaşabilecek.

Yeni Delhi'de gerçekleştirilen etkinlikte tanıtılan Youtube Go, Hindistan pazarı için çıkarılan birkaç ürünle birlikte ilk olarak Hindistan'da devreye girecek. Şu anlık kullanıcıların kayıtlarını toplamaya başlayan Google, bir süre sonra dağıtıma da başlayacak. Uygulamanın diğer ülkelere veya dünyanın başka noktalarında ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

İlk olarak Hintliler test edecek

1 milyar 300 milyon kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük video platformu olan Youtube, yeni uygulama ile daha çok kişiye ulaşmayı hedefliyor. Test sürecinin Hindistan'da gerçekleştirileceği uygulama Smart Offline (Akıllı Çevrimdışı) özelliği üzerine inşa ediliyor. Uygulamanın hedeflediği kitle ise internet bağlantısının yavaş ve kısıtlı olduğu bölgelerde yaşayan kullanıcılar. YouTube ürün yönetiminde sorumlu başkan yardımcısı Johanna Wright, konuyla ilgili olarak yayınlanan basın açıklamasında YouTube Go'nun gelecek nesil kullanıcılara video paylaşımı ve deneyimi konusunda yardımcı olan yepyeni bir uygulama olarak tanımlıyor. Uygulama Hindistan'dan gelen fikir ve öneriler üzerine yine Hindistan'da tasarlanmış durumda. Google CEO'su Sundar Pichai, mobilin giderek daha fazla öncelik kazandığı dünyada, Hint kullanıcıların internetin geleceğiyle ilgili olarak kendilerine ön fikirleri verdiğine dikkat çekiyor.

Hindistan piyasasından gelen talepleri değerlendiren Google, Google Play ve Chrome uygulaması için bir dizi değişikliğe gitmeye de hazırlanıyor. Chrome Android uygulaması, Veri Koruma moduyla yakında videoları da sıkıştırabilecek. Böylelikle MP4 formatındaki dosyalar yüzde 67 oranında daha az veri harcayacak. 2G ve 3G şebekesinde ise Chrome, Android kullanıcılarına web sayfalarının elverişli versiyonlarını gösterecek. Bu yeniliklerle sayfalar iki kat daha hızlı yüklenecek ve kullanıcılar yüzde 90 oranında veri tasarrufu sağlayacak.

Bu noktada birçok uygulamaya başvuran Android ve iOS kullanıcıları için YouTube sonunda düğmeye basarak YouTube Go adını verdiği uygulaması ile videoları kaydetme, çevrimdışı izleyebilme özelliği kazandırdığı uygulaması ile dertlere derman olacak.

İlk olarak Hindistan’da başlayacak test süreci ardından tüm dünyaya yayılması beklenen YouTube Go, görünüşe göre ilk Android platformuna çıkarılacak. Bakalım YouTube Go’nun APK’sı kısa süre içinde düşecek mi, merakla bekliyoruz.

HABERE YORUM KAT