1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'YouTube 1 milyar dolar tazminat ödeyebilir'
'YouTube 1 milyar dolar tazminat ödeyebilir'

'YouTube 1 milyar dolar tazminat ödeyebilir'

İzinleri dışında yüklenen müzik videolarının YouTube'dan kaldırılmasını isteyen müzisyenler, bu durumun değişmemesi halinde mahkeme gidecekler.

A+A-
Aralarında ABD'li şarkıcı Pharrell Williams'ın da bulunduğu 40 müzisyen adına YouTube'a başvuran avukatlar, sanatçılara ait bazı videoların siteden kaldırılması talep etti.
 
Popüler video paylaşım platformu YouTube'un bu videoları kaldırmaması halinde 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalabileceği iddia ediliyor.
 
Konuyla ilgili YouTube'a başvuran avukatlar, sitede bulunan binlerce videonun kaldırılmasını talep ediyor. ABD merkezli teknoloji devi Google'ın bünyesinde bulunan YouTube, bu talep karşısında henüz nasıl bir politika izleyeceği konusunda bir açıklamada bulunmadı.
 
YOUTUBE VE TELİF HAKLARI
 
YouTube, bir video barındırma web sitesidir. 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.YouTube'un kullanım şartları gereği kullanıcılar telif hakkı izni alınmış videolar yükleyebilirler. Pornografi, şiddet, tehdit, reklam ve suç sayılan içerikler YouTube'a yüklenemez.
 
Telif hakkını elinde bulunduran şirketler eklenen videoları sildirme hakkına sahiplerdir. Bu hak film ve müzik videolarında sık sık uygulanmaktadır.Youtube video paylaşım sitesi, şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Yakın gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıyadır.
 
Ancak birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile Youtube, bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.

HABERE YORUM KAT