1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yöresel kıyafetler Avrupa yolunda
Yöresel kıyafetler Avrupa yolunda

Yöresel kıyafetler Avrupa yolunda

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da üretilen ve Türkiye’nin birçok ilinde büyük rağbet gören yöresel kıyafetler, Avrupa’ya ihraç edilmeye hazırlanıyor.

A+A-

Diyarbakır’da üretilen ve başta Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere yoğun talep üzerine Türkiye’nin çeşitli illerine gönderilen yöresel gelinlikler ile nişan ve kına kıyafetleri Avrupa’ya ihraç edilmeye hazırlanıyor.

 

10 kişilik bir ekibiyle yöresel kıyafet üreten Mehmet Kaymak, 7-8 yıldır gelinlik üzerine imalat yaptıklarını ve Güneydoğu’nun birçok iline toptan satışlar gerçekleştirdiklerini belirterek, tasarımları kendilerinin yaptıklarını çalışmalarının yoğun ilgi gördüğünü kaydetti.

 

Toptan üretim yaptıkları gibi talep doğrultusunda kişiye özel üretim yaptıklarını da kaydeden Kaymak, “Diyarbakır ve Batman’da şubelerimiz var. En çok talep Diyarbakır’da. Ancak bölge illeri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde talep görüyoruz. Avrupa’ya sipariş üzerine kıyafet gönderiyoruz. Ancak şu anda toptan ihracat yapmaya hazırlanıyoruz” dedi.

 

“BÖLGEYİ TANITMAK İSTİYORUZ”


Atölyenin ortağı ve tasarımcı Nadide Pehlivan ise, 20 yıldır gelinlik üzerine çalıştığını belirterek, “Yöresel kıyafetlerin imalatını yapıyoruz ve ihracata geçmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz Avrupa’ya açılmak.

 

Türkiye’yi ve bölgeyi tanıtmak istiyoruz. Genelde özel dikim üzerine çalışıyoruz. Toptan satışlarda bulunuyoruz. Vücut ölçülerine uygun özel tasarımları yapıyoruz. Bölgelerin tarzları farklıdır. Bu bölgede biraz daha tesettür ağırlıklıdır.

 

İzmir’de biraz daha açıktır. Ağır modellerin çoğu burada daha ağırlıklıdır. Fransız dantelleri ve kristal taşlı aksesuarlar gelinlikler üzerinde kullanıyoruz” diye konuştu.

 


(BE-MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler