1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yöresel elbise mağazasına sivil polis baskını
Yöresel elbise mağazasına sivil polis baskını

Yöresel elbise mağazasına sivil polis baskını

Diyarbakır'da yöresel elbise satan mağazaya sivil polisler tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden baskın düzenlendi.

A+A-
Sivil polisler tepkiler üzerine arama yapmadan mağazadan ayrılırken, işyeri sahibi Nuran Ekti, “Bu keyfi arama ve kimlik kontrolleri bizim üzerimizde baskı oluşturmak içindir” dedi.
 
DİYARBAKIR Bağlar'da bulunan yöresel kıyafetlerin satıldığı Romans Yöresel Giyim isimli bir mağazaya, dün öğlen saatlerinde üç sivil polis tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden baskın yapıldı. Polisler, mağaza sahibi ve çalışanlarına kimlik kontrolü yaptı. İşyerini de aramak isteyen polisler, tepkiler nedeniyle arama yapmadan mağazadan ayrıldı. Mağaza sahibi Nuran Ekti, uygulamanın keyfi olduğunu belirterek, “Bu uygulamayla beni ve çalışanlarımı baskı altına almak istiyorlar. Bunu kabul etmeyince de keyfi uygulamalarla da bizi sürekli taciz ediyorlar. Bugün de aynı şekilde oldu, kimliklerimizi vermek istemeyince tartışma yükseldi ve dışarıda da sesimiz duyulunca polisler benim ve bir çalışanımın kimliğine bakıp gitti. Buradan da anlaşılıyor ki bu tamamen bizi korkutmak istiyorlar ” dedi.
 
'Bizi korkutmak istiyorlar'
 
Ekti, yıllardır bu işi yaptığını ve bu tarz baskılara sürekli maruz kaldığını söyledi. Kendisi ve çalışanlarının sadece yöresel elbiseler diktiğini dile getiren Ekti, “Neden bizden bu kadar korkuyorlar bilmiyorum. Bizim bu kültürel ve yerel çalışmamıza, emeğimize katlanamayanlar, dilimizi, kimliğimizi nasıl kabul edecekler. Bu baskılardan yılacak ya da bu çalışmalarımızdan vazgeçecek değiliz. 14 yıldır bu işi yapıyoruz. Bu tarz baskılara daha önce de maruz kaldık ama yılmadık. Bundan sonra da aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu. Ekti, Diyarbakır Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT