1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Yönetmen Vedat ALINCA İle Röportaj
Yönetmen Vedat ALINCA İle Röportaj

Yönetmen Vedat ALINCA İle Röportaj

Yönetmen Vedat ALINCA İle Röportaj

A+A-
Öncelikle kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
 
Vedat ALINCA 1992 Mardin/ Kızıltepe Doğumluyum ilk orta ve lise eğitimimi kızıltepe'de tamamladım . Sinema sektörüne Girmeden Fotoğrafçılık yapmaktaydım. Şu anda tanıtım ve kısa filimler çekmeteyim
 
 
1- Sinemayla ilk nasıl buluştunuz,başladığınız süreç ile son geldiğiniz süreç arasında nasıl bir başarı elde ettiniz?
 
Sinemayla yaklaşık 5 yıl önce tanıştm Kızıltepe'de Kaç genç arkadaşlar vardı beraber bir kaç proje yaptık, yaptığımız projelerin boş olduğunu düşündüm ve Arkadaşlarıma Böyle bir teklifte bulundum Boş Çalışmalarla uğraşacağımıza Gelin Şehrimizi en iyi şekilde tanıtacak çalışmalar yapalım.! Ama onlar yanaşmadı ve Ben kendi şehrimi Güzel tanıtmaya Kararlıydım Şehrimizi nasıl iyi şekilde tanıtacam diye düşündüm. Aslında okadar düşünmeye gerek yoktıu  
Çünkü Böle güzel bir şehrin Güzel Tanıtılmaya ihtiyacı vardı ve Tanıtımla Başladım.
Çoğu kişi aslında bu eksikliği bu ihtiyacı görüyordu ama kimse o sorumluğu almak istemiyordu.
 
Tanıtım filmini 2 yılda tamalaya bildim. Bu 2 yılda çok sorunlar yaşadım özelikle ailemin bana olan baskısı beni piskolojik olarak çok etkiliyordu. 
Ve inanın Daha nice sorunlar bunları anlatmak istemiyorum aslında Eğer ben bu sorunlara rağmen sizlere birşeyler izletiriyorsam ve şehrimi en iyi şekilde tanıtmaya çalışiyorsam bu şüphesiz başarıdır.
 
 Sinemaya yukarda Belirtiğim gibi ilk Fotoğrafçılıkla Başladım daha Sonra Fotoğrafları video haline getirdim.
 
 
2- Size göre sinemacılık nedir? Bir sinemacıda olması gereken başlıca temel özellikler neler olmalıdır?
Aslında Sinemacılık  geniş  bir dalı vardır.
Sinemacılık Düşündüğünğüzü gerçekte yaşanmış olayları. 
Film haline getire bilirsiniz, ve insanların bunu izlemesini sağlarsınız.
 
 
3- Yaşadığınız çevreyi göz önünde bulunduracak olursak hem il bazında hem çevredeki sinema yabancılığına rağmen bu kısa filmler ve sizce Kızıltepe tanıtım belgeseli için manevi zorluklar neler oldu?
 
Mardin'e göre kızıltepe Sinemaya bakış açısı biraz daha farklı, Kızıltepe bu konuda biraz daha geride  çünkü çekime  gidiyorsun ve insanlar sana söylemediğini bırakmiyor çekkim alana kadar gözüm çıkıyordu herşeye rağmen bu şehri iyi tanıtmaya kararlıyım ve bunu başaracağıma inaniyorum. 
 
 
4- Yıllardır yaptığınız bu tür çalışmalar için sıfır bütçe ve hiç destek almamayı nasıl değerlendiriyorsunuz sizce halkın sinemaya yabancı olmasımıdır yoksa yöneticilerin görevlerini yerine getirilmemesi midir?
 
Aslında iki sorunuzda yerinde hem halkın ilgisizliği hem yöneticilerin görevlerini yerinde yapmamasından kaynaklaniyor.
ben ilk Başta Çekim'e başladığımda Bozuk bir Fotoğraf  Makineyle başladıme ekipman olarak hiç birşey yoktu, çok zorlaniyordum ama yapmak zorundaydım çünkü şehrimin böyle bir çalışmaya ihtiyacı vardı.
kesinlikle bu çalışmayı gönülü olarak başladım , ve ben Tanıtım Filmin Fragmanını çıkardığımda aslında beklediğimden fazla ilgi gördü insanlar çok beğendi ve bir kez daha anladımki şehrimin böyle bir çalışmaya ihtiyacının olduğunu. ve eminim insanlar izlediğinde inanılmaz sevinecekler, özelikle avrupa'da yaşayan kardeşlemiz onlar için çok iyi Eminim onlarda benim sayemde memleket hasreti gidereeklerdir.
 
 
5- Sinema Sektöründe yaşadığınız zorlukları kısaca özetlermisiniz?
 
Eğer bir tanıtım yapiyorsanız öncelikle Ekipmanlarınız iyi olması gerek, laşım olması lazım, kip olması lazım aslında ben yaşadığım  sıkıntıları okadar'da anlatmak istemiyorum çünkü hatırladığımda üzülüyorum Günlerce yolarda yürümek bir çekim için ölümden dönmek , Aile sorun vs vs çok sıkıtılar yaşadım ama herşeye rağmen bu çalışmayı bitirmeye kararlıydım ve bitirdim bitirdiğim içinde çok mutluyum .
 
6-Sinema hayatınızda unutamadığınız en önemli anınız nedir?
 Bu Tanıtım filmi çekerken çok anım oldu özelikle ulaşım sıkıntım olduğu için sürekli  üzerlerinde otostop yamak zorunda kaliyordum.
ve genelde tır şöförleriyle yolculuk yapiyordum.
çoğu zaman sapık şöförlerle rastladığım oluyor
  
7- Son olarak neler söyleyeceksiniz Sizce Mardin ilinde sinema nasıl bir devrim yaratabilir?
  
sinema doğudan yükseliyor.
Mardin'de çok yetenekli bu işe gönül veren kardeşlerimiz var.
Bende onlardan biriyim yetkililerin bu genç arkadaşlarımızın önünü açtığı'da ve destek çıktığında Emin olun Mardin Bir Sinema Şehri olacaktır. 
Benim Aslında Başta Yapmak istedğim Mardin'in genel bir tanıtım Filmiydi ama imkanlar olmadığı için Kızıltepe ile Başladım bana destek sağlanırsa emin olun çok daha iyi işler yapacağımdan kimsenin şühesi olmasın çünkü benim yokluk içinde yaptığım çalışmalarım ortada bide destek verilirse bunun nasıl olacağınıda siz düşünün.
İnşallah çok istediğim Mardin'in Genel bir tanıtım Filmini yapma şansım olur.
Bana Destek veren ve beni Takip eden insanları kesinlikle mahçup etmiyecem.
 
 
 

HABERE YORUM KAT