1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yolunuz Diyarbakır'a düşerse, ciğer yemeden dönmeyin
Yolunuz Diyarbakır'a düşerse, ciğer yemeden dönmeyin

Yolunuz Diyarbakır'a düşerse, ciğer yemeden dönmeyin

Diyarbakır'daki Dağkapı Ciğercisi kendini kentin düşkünlerine, delilerine, yoksullarına adayan bir gönül adamının, Hüseyin Usta'nın 54 yıllık yaşamının hikâyesi de aynı zamanda.

A+A-

Diyarbakır'daki Dağkapı Ciğercisi kendini kentin düşkünlerine, delilerine, yoksullarına adayan bir gönül adamının, Hüseyin Usta'nın 54 yıllık yaşamının hikâyesi de aynı zamanda.

Yolunuz Diyarbakır'a düştü ve aklınızda o ünlü ciğer kebabının tadına bakmak var. O zaman yolunuzu Dağkapı'ya düşürmek için acele edin. Dağkapı Burcu'nu geçtikten sonra karşınıza çıkacak daracık sokaktaki dört katlı bazalt binada, Diyarbakır'ın en iyi ciğer kebabı ve 20 yıllık ciğerci ustası Hüseyin Usta ile karşılaşacaksınız. Hüseyin Ziyadanoğlu (54) yıllarca sokağın başındaki seyyar arabasında ciğer sattıktan sonra, yaptığı birikimi bir mekâna dönüştürmüş bir girişimci. Ona göre bu başarının sırrı sadece "mazlum bereketi". Kendi mekânında ocakçılık da yapan Hüseyin Usta için gün 08.30'da başlıyor. Ciğeri, eti, sebzeyi, yoğurdu Diyarbakır'ın en güzel yerlerini dolaşarak, bizzat kendisi satın alıyor.kullan

BİR EYLÜL GÜNÜ...Dağkapı Ciğercisi'nin Sezen Aksu'dan, İzzet Yıldızhan'a kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan müşteri portföyünün en gözde müşterileri ise ustanın deyimiyle şehrin "egri bügrüleri". Diyarbakır'ın delileri, cümle horlanmışları kendirle örülü küçük çam kürsülere bu güvenle otururlar o yüzden. Her birinin hikâyesini bilir Hüseyin Usta. Kimin giysiye ihtiyacı var, kimin hamama gidip yıkanması gerekir, kimin karnı aç hepsini aklında tutar, unutmaz. Hüseyin Ziyadanoğlu'nun bütün Diyarbakır'da "yardımsever" kimliği ile tanınmasına neden olan bir yaşam biçimini tercih etmesi, ile tanınmaktadır.

Diyarbakır küçelerinin delileri, esrarkeşleri, eski kumarbazlarının bir abisi vardır artık. Bir yandan şehrin "düşkünleri"ne yardım ederken de, bir yandan kendince suçu önlemek için bireysel girişimlerde bulunmaya başlar. Nerede bir işsiz-güçsüz varsa hepsini yanında işe alır. Tezgâhı büyütüp, belli bir müşteri kitlesine ulaşınca, onların dertlerini de kendine dert eder. Hastalananları hastaneye, okumak isteyenleri okumaya göndermek de artık onun boynunun borcudur. Zamanında Nikitin'in Ekonomi Politik'ini hatmetmiş Hüseyin heval, suça eğilimli birçok insanı çalışma yaşamına kazandıran Hüseyin Usta'ya böyle dönüşür. Artık kocaman bir ailenin reisi gibidir, muhtemelen evlenmek de o yüzden aklına gelmez.