1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yoldaş'tan rüya yorumu değerlendirmesi
Yoldaş'tan rüya yorumu değerlendirmesi

Yoldaş'tan rüya yorumu değerlendirmesi

DİYARBAKIR - Tasavvuf ve rüya ilmi uzmanı olan Şaban Yoldaş, herkesin rüya yorumlayabilecek bir kapasiteye sahip olmadığını söyledi.

A+A-
Uzun yıllardır ilim ve ferasete dayanarak rüya yorumlayan ve kendi alanında uzman olan Şaban Yoldaş, herkesin rüya yorumlayamayacağını kaydetti.
 
Hayatının büyük bölümünü tasavvuf ve rüya ilmine adayan Şaban Yoldaş, bazı kişilerin televizyon ve internet ortamında sözde rüya yorumu yaptığını, ancak bu kişilerden bazılarının yaptığı yorumun tamamen yanlış olduğunu, söz konusu kişilerin şov yapma peşinde olduğunu iddia etti. Rüya yorumunun ilim ve feraset işi olduğunu anlatan Yoldaş, “Yüce Allah, Yusuf süresi 21. ayette şöyle buyurur, 'Biz ona rüyaların tabirini de öğrettik.' Rüya yorumu yapacak insan bu işin ilmini bilmeli ve Allah'a yakın feraset sahibi olmalıdır. İmam Gazali hazretleri şöyle buyurur, 'Feraset, Allah'tan gelen bir alametle olayların sırrını çözmektir.' Günümüzde rüya yorumu yapmaya çalışan, kendi rüyasını yorumlamaktan aciz insanlar, bu işi şöhret olabilme aracı olarak görüyor” dedi.
 
“BÜYÜK VEBALDİR”
 
Yapılacak yanlış yorumların kişilerin psikolojilerine direkt etki edeceğine değinen Yoldaş, “Bir gün İmam Maliki hazretlerine sorarlar, 'Herkes rüya yorumu yapabilir mi?' İmam Maliki şöyle buyurur, 'Peygamberlikle mi oynayacaksınız?' Yüce Allah asla bu önemli konunun şöhret malzemesi yapılmasına izin vermez. Bu işi ehil olmadan yapmaya çalışan şöhret düşkünleri, mutlaka hüsrana uğrar. Çünkü rüya Allah'tan gelen kimi insan için bir müjde, kimisi için bir uyarı, bir ikazdır. Rüya gören insanlar, rüyalarını sahte yorumculara yorumlatmak yerine, kendileri yorumlarsa daha sağlıklı yorum getirebilirler.
 
Çünkü kişi kendi hayatını, içinde bulunduğu sıkıntıları ve beklentilerini daha iyi bildiği için, gördüğü rüyayı hayatı ile bağdaştırıp, sahte yorumculardan daha iyi yorumlayabilir. Bazı şöhret düşkünleri istihare namazını bu işte reklam malzemesi yapıyorlar. Bunu da yüzlerine gözlerine bulaştırıp gülünç duruma düşüyorlar. Bu davranış edebe muhalif bir davranıştır. İstihare namazı, Hz. Muhammed'in (sav) sünneti ve Müslümanlar için büyük bir nimettir.
 
Oysaki istihare namazı sadece insanların önemli bir konuda yanlış karar vermemeleri, hayırlı veya hayırlı olmayanı anlamak için yapılan bir ibadettir. Almanya Başbakanının kaza geçireceğini veya bazı ünlülerin sağlıkları ile ilgili haber alınabilineceği bir reklam malzemesi değildir” diye konuştu.
 
(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT