1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK’ten ÖYP açıklaması
YÖK’ten ÖYP açıklaması

YÖK’ten ÖYP açıklaması

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), hangi bölümler için alan sınavı yapılmasının uygun olacağı hakkında üniversitelere görüş sorulduğunu ve gelen görüşlerin değerlendirilmesinden sonra hangi alanlarda Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı (ÖYP) araştırma

A+A-

YÖK’ten ÖYP alan sınavlarıyla ilgili yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, 14 Mayıs 2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller’in “Tanımlar ve kısaltmalar” başlıklı 3. Maddesinin 1. Fıkrasının h bendine “Alan Sınavı: Yürütme Kurulunca belirlenen alanlarda yapılan, adayların ilgili bilim alanında bilgi, yetkinlik ve ifade gücünü ölçen, sonucu açıklandığı tarihten itibaren iki yıl geçerli olan ve aynı alanda ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda kullanılacak yazılı ve/veya sözlü sınavı….” hükmü eklenmiştir. Söz konusu hüküm uyarınca 7-8-9-10 Temmuz 2015 tarihlerinde Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimleri alanlarında Alan Sınavı yapılmış olup, anılan sınava katılan adayların bu kadrolara yerleştirilmeleri için başvuru ve tercih işlemleri devam etmektedir” denildi.


“Başkanlığımızca bundan sonra da ÖYP araştırma görevlileri ilanlarına devam edilecektir” ifadesinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:


“Nitekim bu bağlamda yapılması düşünülen Alan Sınavlarında değerlendirilmek üzere, hangi bölümler için Alan Sınavı yapılmasının uygun olacağı hakkında üniversitelerimize görüş sorulmuştur. Gelen görüşlerin değerlendirilmesinden sonra hangi alanlarda ÖYP araştırma görevlisi ilanına çıkılacağına karar verilerek kamuoyu ile paylaşılacaktır. Alan Sınavı yapılmayacak, az sayıda talep gören alanların, araştırma görevlisi kadrolarına 2015 yılı içinde yine merkezi sistem ile yerleştirme yapılacaktır.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler