1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK'ten o öğrencilere müjde
YÖK'ten o öğrencilere müjde

YÖK'ten o öğrencilere müjde

YÖK Başkan Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik'i ziyaret ederek, temel bilim programlarının güçlendirilmesi kapsamında ilk 10 bin kişiye kadar verilen bursların ilk 20 bine kadar verilmesi talebini ilettiği bildiril

A+A-
YÖK'ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı'nra (LYS) MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2 bin TL burs, YGS-1 puan türünde 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasında yer alan öğrencilere ise aylık bin TL burs verilmektedir.
 
 
TÜBİTAK tarafından verilen bu bursların öğrencilerin temel bilim programları olan Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik alanlarında tercih edilme sayısının artmasına katkı sağladığı gözlenmiştir.
 
 
Bununla birlikte bu teşvikin daha büyük sonuç üretmesi için YÖK Başkanı Saraç, ilk 10 bin kişiye kadar verilen bu bursların ilk 20 bine verilmesini TÜBİTAK'a teklif etmiştir. TÜBİTAK Başkan Vekili Çelik, YÖK Başkanı Saraç tarafından yapılan bu öneriye çok olumlu yaklaşmış ve 9 Mayıs 2015'te yapılacak olan Bilim Kurulu Toplantısı'nda konuyu görüşüp karara bağlayacaklarını ifade etmiştir” denildi.
 
 
YÖK Başkanı Saraç'ın yükseköğretimde eğitim öğretimin niteliğini yükseltecek faaliyetler kapsamında temel bilimlere yönelik başlattıkları bu programların güçlendirilmesi ve teşvik edilmesi çalışmalarına TÜBİTAK'ın yapacağı bu katkıdan dolayı TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Çelik'e ve temel bilimler konusunu bakan olduğu günden itibaren önemseyen ve destekleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a teşekkürlerini ilettiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
 
“Temel bilimleri güçlendirmeye yönelik bir sonraki adım bu programlardan mezun olanların istihdamına yönelik yeni alan tanımlamalarının yapılması olacaktır. Bu konuya ilişkin çalışmamız başlamış olup, sonucu da kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tekrar ifade etmek isteriz ki, aldığımız ve alacağımız tedbirlerle temel bilimleri tercih edecek öğrencilerimiz, ileride bu tercihlerinin kendileri için çok doğru olduğunu görecekler."
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT