1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yoksulluk sınırı 4 bin 472 TL
Yoksulluk sınırı 4 bin 472 TL

Yoksulluk sınırı 4 bin 472 TL

TÜRK- İŞ'in "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasına göre Ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 379 lira gıda harcaması ile birlikte yoksulluk sınırını 4 bin 472 lira olarak belirlendi.

A+A-

TÜRK- İŞ Ekim ayına ait açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. 2015 Ekim ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 379 lira olarak hesaplanırken gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım) ve sağlık benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 472 lira olarak açıklandı.
 
Dört kişilik bir ailenin mutfak harcamasına ek 147 lira geldi
Hesaplamalara göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının son bir ayda 18 lira arttığı, 2015 yılının ilk on ayı sonunda ailenin mutfak harcamasına 147 lira ek külfet geldiği ve ailenin aylık yaşam maliyetindeki artışın ise yılbaşına göre 458 lira olduğu belirtildi.

 

Bekar olan bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin ise bin 664 liraya yükseldiği hesaplanan açıklamada bu fiyatın yılbaşına göre 206 lira arttığı kaydedildi.
 
Mutfak harcamalarında artış yüzde 14,55


Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 1.31 oranında artış gösterildiği belirtilen açıklamada gıda enflasyonunda on iki ay itibarıyla artış oranın yüzde 14.41, yıllık ortalama artış da ise yüzde 14,55 olarak hesaplandı.
 
Artışlar devam ediyor


Açıklamada gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan diğer ürünlerin fiyatlarında değişim şöyle gözlenmiştir;


 “Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ve etteki fiyat artışı devam etmektedir. Balık fiyatı artarken yumurta fiyatı aynı kalmıştır. Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta olan bulgurun fiyatı arttı.

 

Şekerin fiyatı artmış. Ceviz ucuzlamış ancak fındık içinin fiyatında artış yaşanmış.  Çay fiyatı artmış. Ihlamur fiyatı üzerine iki ay önce 100 lira iken geçen ay 130 bu ay ise 170 lira 'ya yükselmiş”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler