1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yoksulluk okumaya engel olmayacak
Yoksulluk okumaya engel olmayacak

Yoksulluk okumaya engel olmayacak

Diyarbakır'ın Hani İlçe Kaymakamlığı'na son kararname ile atanan Hidayet Sarı, "Yoksulluk artık okumaya engel olmayacak." dedi.

A+A-

Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı ve beraberindekilerin ilk durağı ilçeye bağlı Süslü Köyü oldu. Eski Köy Muhtarı Alican Kaçmaz ve Köyün Okul Müdürü Zehra Uçakazbey konuklarını kapıda karşıladı. Kaymakam Sarı, sınıfa girerek Okul Müdürü Zehra Uçakazbey'den okulda verilen eğitimle ilgili bilgiler aldı ve öğrencilere ne olmak istediklerini sordu. Eski Muhtar Alican Kaçmaz, okulun eksikleri konusunda taleplerini iletti.

GEZİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ OKULLARA AYIRDI
Kaymakam Hidayet Sarı, beraberin de İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Duman, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulbaki Üçdağ ile birlikte Süslü Köyü ve Gürbüz Beldesini ziyaret etti. İlçe Merkezi başta olmak üzere köylere yaptığı ziyaretlerin büyük bölümünü okullara ayıran Kaymakam Sarı, gezdiği okulların sorunlarıyla yakından ilgilenerek, tüm okulların mevcut sorunlarının kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulacağını dile getirdi.

HER TÜRLÜ İMKAN SEFERBER EDİLECEK
Öğretmen ve öğrencilerin istek ve taleplerini de yerinde tespit eden Kaymakam Sarı, okullarda eğitim-öğretim, sportif ve sanatsal etkinliklerin okul, aile, çevre koşulları ve iş birliğinde yürütüleceğini vurguladı. Bu amaçla her türlü imkanlarını seferber edeceğini vurgulayan Sarı, öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu tüm malzemelerin kendilerine ulaştırılacağını söyledi.

YOKSULLUK, OKUMAYA ENGEL OLMAYACAK
Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı; Süslü Köyünde anasınıfı öğrencileriyle de bir araya gelerek onlarla aynı ortamı paylaştı. Minik öğrencilerle birebir ilgilenen Kaymakam Sarı, ziyaretin de köylüler ile de bir araya gelerek köy sorunları ve çözümleri konusunda çalışmaları hızlandırma talimatını verdi.

Süslü Köyünde köylülere seslenen Kaymakam Sarı, "Yoksulluk artık okumaya engel olmayacak. Devlet bu tür durumu olan öğrencilere sahip çıkıyor. Bende bu konuda her türlü imkanı sunmaya hazırım. Sıkıntısı olan bana gelsin. Kapım 24 saat açıktır" dedi.

SORUNLARI YERİNDE TESPİT EDECEĞİM
Köy ve Belde okullarında da derslerin dışında sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapılmasını istediklerini ifade eden Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı, "Köy ve Beldelerimiz deki okullarda eğitimin aksamadan devam etmesi için sezon öncesi eksiklikleri giderdik. İlçe merkezinde olduğu gibi köylerimizde de derslerin yanı sıra her türlü aktivitenin olmasını istiyoruz. Öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerden yeteri kadar yararlanmasını sağlamak zorundayız. Kaymakam olarak özellikle köy okullarımızı aralıklarla ziyaret edip yaşanan sorunları yerinde tespit etmeye çalışıyorum. Çocukların beklentilerini öğretmenlerimizin sorunlarını yerinde tespit ediyorum. Amaç eğitimdeki başarıyı yukarılara taşımaktır" diye konuştu.

Hani ilçe Kaymakamı Hidayet Sarı, Süslü Köyünde bulunan okulun çevre düzenlemesi ve ihata duvarının yapılması için gerekli tüm malzemelerin kaymakamlık tarafından karşılanacağını yapım işinin de Devlet Vatandaş İşbirliği ile yapılması teklifi köylüler tarafından olumlu karşılandı. Okula ayrıca hizmetli verilmesinin de sözünü verdi.

EKSİKLERİ TESPİT EDİP ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ
Hani İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Duman ise; 2013–2014 yılı Eğitim ve öğretimde aksamaların olmaması için köy okullarımız da eksiklikleri tespit ederek çözmeye çalıştıklarını söyledi.
Başarılı bir eğitim öğretim yılı geçmesi için çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade eden Duman "Geleceğe yön verecek bir toplum oluşturmak için eğitim ve öğretimin ne kadar önemli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız, yeni bir eğitim-öğretim maratonuna başlamış bulunmaktalar. Bu yıl hedeflerinin eğitim ve öğretimde en yüksek çizgiyi yakalamak olduğunu söyleyen Bayram Duman, "Bunun için elimizden gelen her türlü çabayı da sarf etmeye çalışacağız" dedi.

İLÇE GENELİNDE BÜYÜK GELİŞMELER OLACAK
İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Duman; "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Hani için çok büyük hedeflerimiz var. Eğitim alanında hedeflediğimiz planlamalar hayata geçirildiğinde İlçe geneli olarak Eğitim, sanat, spor ve kültürel faaliyetlerde diğer ilçelerimize oranla çok büyük gelişmeler olacaktır. Şimdiden bunun müjdesini verebilirim. Aydınlık yarınlar bizleri bekliyor. Hani için bu kadar hevesli, istekli bir ekip bir araya gelmemişti. İlçemizde Eğitim alanında çok büyük mesafelerin kat edileceğini şimdiden görüyorum" diye konuştu.

İPEK HALI DOKUMACILIĞININ TÜM KÖYLERE YAYILMASI İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK
Hani İlçe Kaymakamı Hidayet Sarı daha sonra Gürbüz Beldesine geçerek Beldede Halk Eğitim bünyesinde faaliyet gösteren Halı Atölyelerini gezdi. Atölyeler hakkında İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdulbaki Üçdağ'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. 15 Halı Tezgâhının bulunduğu Halı Atölyesinde 25 Kursiyer çalıştığını kaydeden Kaymakam Sarı, "Tezgahlarda el emeği göz nuru işlenen ipek halı dokumacılığının tüm köylere yayılması için gerekli çalışmalarında en kısa sürede yapılacaktır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT