1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yoksulların umut ışığı Günışığı
Yoksulların umut ışığı Günışığı

Yoksulların umut ışığı Günışığı

Diyarbakır Bağlar Belediyesi Günışığı Yardımlaşma Mağazası yoksul yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun çaba serf ediyor. Belediye, mağazanın sosyal sorumluluk ve dayanışma kültürünü geliştirmesi amacıyla titiz bir çalışma yürütüyor.

A+A-

Bağlar'da zorunlu göç nedeniyle mağdur olan dar gelirli aile ve yardıma muhtaç çok sayıda vatandaş bulunuyor. Bunu bir nebze de olsa ortadan kaldırmak amacıyla Bağlar Belediyesi tarafından kurulan Günışığı Yardım Mağazası yıllardır hayırseverlerden gelen yardımları yoksul ailelere ulaştırmada köprü rolünü görüyor.

2007 yılında kurulan mağaza kısa sürede yardıma ihtiyacı olan ve yardımda bulunmak isteyen hayırseverlerin ilgi odağı haline geldi. Günışığı Yardımlaşma Mağazası her altı ayda bir 4 bin 644 aileye sadece kıyafet, ayakkabı ve ev eşyası yardımı sağlıyor. Bağlar Belediyesi sınırları içinde ikamet eden, gelir düzeyi düşük, eşinden ayrılmış veya terk edilmiş, eşini kaybetmiş, zorunlu göç mağduru olanlar ve iş bulma sıkıntısı yaşayanlar Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası'nda faydalanabiliyor.

Bağlar Belediyesi Günışığı Yardımlaşma Mağazası'nın çalışma tarzını anlatan Mağaza çalışanlarından Süheyla Aydın, başvuruda bulunan ailelerin adres tespitinden sonra tek tek evleri ziyaret ettiklerini söyledi. Belli bir araştırma doğrultusunda tamamen ailenin özeline inerek ailelerin neye ihtiyaç duyduklarını tespit etmeye çalıştıklarını dile getiren Aydın, “Ailenin neye ihtiyacı olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Ondan sonra vatandaşın ihtiyacına göre 6 ayda bir yazlık-kışlık kıyafet, ayakkabı ve ev eşyası yardımında bulunuyoruz.

Vatandaşlara yaptığımız yardım sadece kıyafet, ayakkabı ve ev eşyası değil, aynı zamanda burada bir danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Örneğin şiddet gören kadınlar çok fazla buraya geliyor. Kişinin durumuna göre kimisini Kardelen Kadın Evi'ne, kimisini Sarmaşığa ve kimisini ise diğer kurumlara yönlendiriyoruz” diye konuştu.