1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim
Yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim

Yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim

Diyarbakır'da gönüllü öğretmenlerin oluşturduğu Diyarbakır Eğitimciler Derneği (DEĞİDER), dezavantajlı aileler ve sokakta çalışan çocuklara yönelik ücretsiz eğitim faaliyeti yürütüyor.

A+A-

DEĞİDER Başkanı Necmettin Diri, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, 2005 yılında 25 gönüllü öğretmenle kurulan derneğin, üye sayısının yaklaşık 900'e yükseldiğini anlattı.

Dezavantajlı aileler ve çocuklarına yönelik SODES ve Avrupa Birliği (AB) destekli projeler hazırladıklarını kaydeden Diri,"Yoksul çocuklara yönelik faaliyetlerimiz ağırlıkta. Onlara ücretsiz eğitim verilmektedir. Ailelerine yönelik de faaliyetimiz mevcut" dedi.

İlköğretimden sonra ortaöğretime devam edemeyerek, eğitimden koparılan kız çocuklarının da yeniden eğitime kazandırılması için AB destekli proje yürüttüklerini belirten Diri, "7 yılda 14 proje yaptık. Projelerimizin genel içeriği dezavantajlı ailelerin çocuklarına eğitimin yanı sıra mesleki beceri de kazandırmaktır. Gönüllü öğretmenler tarafından yoksul öğrencilere yönelik ücretsiz Seviye Belirleme Sınavı (Sbs) eğitimi verilmektedir. Yanı sıra bu çocukların aileleri için de aile içi eğitim, sağlık, kent yaşamlarına uyum konusunda seminerler düzenlemekteyiz" diye konuştu.

Diri, Diyarbakır'da "Hep Birlikte Güvenli Geleceğe" Projesi hazırladıklarını da ifade ederek proje kapsamında 8 bin 8'inci sınıf öğrencisinin katılacağı kitap okuma yarışması düzenleyeceklerini söyledi.
Kentte sokakta olan çok sayıda çocuk bulunduğuna işaret eden Diri, "Bu çocukları eğitimle kazanmayı hedefliyoruz. Sokakta çalışan çocukların aileleriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda çocukları sokaktan kurtarıp, eğitimlerini tamamlamalarını sağladık. Önceki yıllarda 150 olan öğrenci sayımızı 300'e yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

DEĞİDER bünyesinde gönüllü öğretmenlerce kendilerine eğitim verilen öğrenciler de, öğrendiklerinin normal eğitimlerine katkı sunduğunu dile getirdi.