1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yoksul evlerde kız ve erkek çocukların odalarını ayırdı
Yoksul evlerde kız ve erkek çocukların odalarını ayırdı

Yoksul evlerde kız ve erkek çocukların odalarını ayırdı

Diyarbakır Çermik İlçe Kaymakamlığı, yoksul vatandaşların yaşanabilirmekânlarda oturmalarını sağlamak ev yapmaya başladı.

A+A-

Diyarbakır Çermik İlçe Kaymakamlığı, yoksul vatandaşların yaşanabilir mekânlarda oturmalarını sağlamak ev yapmaya başladı. Devlet desteğiyle sıfırdan yapılan evlerin büyüklüğü ve oda sayısı hane sayısı ile kız ev erkek çocuklara göre dizayn ediliyor. 25 Vatandaşa ev yapıldığını 30 evin tamamlanması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Çermik İlçe Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz: "Kimsenin yaşam biçimine dokunmadan kız- erke çocukları ve ebeveynlerin odalarını ayrıyoruz"dedi.

Diyarbakır'ın Çermik'in ilçe Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, yoksul vatandaşların tespiti için ilçe merkezi ve 800 hanede araştırma yaptı.Yapılan tespitlerde bazı fakir vatandaşların kümes ve ahır gibi evlerde yaşam sürdürdüğü ortaya çıktı. Yoksul vatandaşların konut ihtiyacı ortaya çıkması üzerine bir eylem planı hazırlandı. Evler ile ilgili hazırlanan projeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğüne sunuldu. Projelerin onayı ile 25 vatandaşa sıfırdan ev yapıldı, 2 vatandaşın ise evi onarıldı. 30 Vatandaşa ev yapım çalışması ise sürüyor. Yapılan evler mimarlar tarafından hane sahibinin fikri alınarak projelendiriliyor. Evlerin büyüklü, hane sayısı ve çocukların cinsiyetlerine göre planlanıyor. Evde kız ve erkek çocuk varsa bunlar hesaba katılarak ayrı ayrı odalar yapılıyor. Evebeyin ile dede-nine varsa odaları bağımsız inşa ediliyor. Birinci sınıf kalite malzeme kullanıldığı evlerde ısı yalıtımı yapılıyor. Evlerde dolapları olan mutfak yanı sıra tuval ve banyo bir birinden bağımsız tasarlandı.

 KIZ ÇOCUKLARA ÖZEL ODALAR

Devlet tarafından yapılan evleri denetleyen Çermik İlçe kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, evleri onarılan 5 kişilik engelli Seydo Yaman evini ziyaret etti.Yoksul ve ihtiyaç sahiplerin haritasını çıkardıklarını vurgulaya Batmaz:

Sosyal devlet olarak vatandaş bize gelmedin biz ayaklarına gidip ihtiyaçlarını belirliyoruz. Örneğin arabası evi olanı ile 100 küçükbaş veya 10 büyük baş hayvanı olana fakir kabul etmiyoruz. Bunun dışında hiçbirbgeliri olmayan vatandaşları ihtiyaçlarına göre destekliyoruz. İlçemizde 57'e yakın vatandaşın ihtiyaç talebi ortaya çıktı. Onların yaşanabilir mekanlarda oturmalarını sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor. Şuana kadar 25 yoksul vatandaşa sıfırdan ev yapılırken, 2 ev onarımı tamamlandı.

30 Evin yapımı ve onarımı ise sürüyor. Yaptığımız evlerde erkek ve kız çocukların varlığını gözeterek planlıyoruz. Evde 2 kişi yaşıyor ise1+1, 10 kişi yaşıyorsa 3+1 veya 4+1 olarak yapıyoruz. Kız ve erkek çocukları ile eve beyinlerin odalarını ayırıyoruz. Yine dede nine varsa onlara da ayrı oda yapıyoruz. Kız çocuğu sayısı 5'ten fazla ise kızlara 2 oda yapıyoruz.

Bazı kız çocuklara bize gelip 'ilk kez kendimize ait özel odalarımız oldu' diye teşekkür ediyorlar. Tamamladığımız evleri döşemek için hayırsever vatandaşlar ile bir araya gelip; 'Gelin hazır bohçası eksik' diyoruz. Herkes bir ucunda tutup bu evleri de ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz "diye konuştu.

Onarımı yapılan evi ilçe kaymakamı Mimar Sinan Batmaz'a gezdirirken gözyaşlarına hakim olamayan anne Remziye Yaman: "Böyle bir eve sahip olacağımı rüyamda görmezdim. Oturulamaz evim mahallenin en güzeli oldu. İlk kez bu kadar güzel bir mutfağa kavuştum."dedi.

HABERE YORUM KAT