1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yök Başkanı: Üniversitelerin bir fonksiyonu da topluma hizmet
Yök Başkanı: Üniversitelerin bir fonksiyonu da topluma hizmet

Yök Başkanı: Üniversitelerin bir fonksiyonu da topluma hizmet

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, üniversitelerin bir fonksiyonunun da topluma hizmet olduğunu söyledi.

A+A-

Prof.Dr. Çetinsaya, bunun üniversite-iş dünyası, kamu ilişkileri olarak algılanabileceğini; topluma hizmet fonksiyonu kapsamında üniversitelerin çözüm sürecine katkılarının neler olabileceğini saptamak için de bütün üniversiteleri gezmeye başladığını ifade etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinde bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nun mezuniyet törenine katılmak üzere beldeye geldi. Tören öncesi Kapadokya MYO Müdürü Funda Aktan tarafından eski konakların onarılması ile yapılan okul gezdirildi. Okul gezisi sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Nevşehir'e sadece çok önem verdiği okulun mezuniyet törenine katılmak üzere geldiğini ifade etti.

Meslek Yüksek Okullarının (MYO) ülkemizde çok önemli bir fonksiyonu icra ettiğini kaydeden Prof.Dr. Çetinsaya, “Ülkemizin yarınları için hem üniversite kavramı altında okuyan öğrenciler, hem de mesleki eğitim alarak belli becerilerle donatılmış istihdama odaklı olarak yetiştirilmiş mezunlar gerekiyor. O bakımdan devlet okullarındaki MYO tecrübesi ile vakıf temelli kurulmuş olan okulların eğitim vermesi çok önemlidir" dedi.

ÜNİVERSİTELERİN ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKILARI

Üniversitelerin bir fonksiyonunun da topluma hizmet olduğunu ifade eden YÖK Başkanı Çetinsaya şöyle konuştu:

 "Bunu biz üniversite-iş dünyası, kamu ilişkileri olarak algılayabiliriz. Üniversitelerin toplumun sorunlarına eğilmesi, çözmek yolunda çaba göstermesi ve çözümlerin bir parçası olarak da algılayabiliriz. Bu bağlamda 5 Nisan 2013 tarihinde Elazığ Fırat Üniversitesi'nde yolculuk başlattım. Teker teker üniversitelerimizi gezerek rektörlerle, öğretim üyeleriyle, öğrencilerle toplantılar yaparak üniversitelerin çözüme nasıl katkılarda bulunabilir ve bu sürecin nasıl bir parçası olur.

Türkiye'nin yarınları için neler yapabilir. Bu düşüncelerle toplantılar ve istişareler yapıyorum. Geçtiğimiz günlerde İzmir'de, Ege'de, Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi'nde toplantılar yaptım. Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki üniversitelerimize birer günlük ziyaretler yapacağım. Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Cuma günü de Diyarbakır'da olacağım ve birinci turu bitireceğim. Daha sonra Van'dan başlayarak ikinci turda diğer şehirleri ziyaret edeceğim. Dün de Muğla'da Üniversitelerarası Kurul toplantısı vardı. Oradan Kurul üyeleri adına bir çağrı yaptım ve üniversitelerimizin çözüm sürecine pozitif katkılarını anlattım. Umarım bu girişimler, bu süreç Türkiye için hayırlı olur.”

Çetinsaya, Haziran ayının ilk haftasında kadar tamamlamayı hedeflediği gezilerin sonunda izlenimlerimi ilgili Bakanlıklara ve Devlet Kuruluşlarına bir rapor halinde ileteceğini de açıkladı.

KAPADOKYA MYO'DA MEZUNİYET COŞKUSU

Kapadokya Meslek Yüksekokulu mezuniyet töreni, Mustafapaşa yerleşkesinde yapıldı. Öğrencilerin Mehter Marşı eşliğinde alana gelmesi sonrasında tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Kapadokya MYO Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı yaptığı konuşmada, mezun öğrencileri tebrik edip iş hayatlarında başarı dileklerini iletti. Alatlı, son kitabına adını verdiği, çok merak edilen Beyaz Türklerin bu memleket için yüreğini çırpan, emeğini esirgemeyen herkes olduğunu söyledi.

BALON SEKTÖRÜ HIZLA GELİŞTİ

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi ise konuşmasında, balon sektörünün son on yılda yakaladığı ivmeyle muazzam bir büyüklüğe eriştiğini söyledi. Ekşi, 2003 yılında balon sayısının 45'lerde olduğunu bugün ise beş kat artarak 200'ler seviyesine eriştiğini, şirket sayısı 2003'te 6 iken 22 şirkete, bir okul varken 3 okula çıktığını, 235 pilotunda hizmet verdiğini kaydetti. Yakalanan başarı sonrası bir takım sorun ve risklerin de oluştuğunu kaydeden Ekşi “ Şirket sayısının aşırı artışı, balonculuğun Kapadokya'ya sıkışmış olması ve insan kaynağı ihtiyacı ana sorunlardır. Bu riskler artık yabancı internet sitelerinde de konuşulur hale gelmiştir. Riskleri azaltmak için insan kaynaklarının daha verimli kullanılması için şirketlerin konsolide olması gerekir. Balonculuğun ülkenin diğer alanlarına yaygınlaştırılması için gayretlerde gösterilmelidir. Bu kapsamda mevzuatta değişiklik yaparak su üstünde balon uçuşuna izin verdik. Balonculuğun ülkemizin diğer güzelliklerinde de yapılmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ŞED KUŞATILDI

Törenin öğrencilere yönelik kısmı iki bölümde gerçekleşti. İlk bölümde Yüksekokulun dereceye giren ilk üç öğrencisine ahilik geleneklerine göre şed kuşatıldı. Dereceye giren öğrencilerden Okul üçüncüsüne ödülünü Yüksekokul Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı ve Vali Abdurrahman Savaş, Okul ikincisine ödülünü Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Okul birincisine ise Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya verdi.

HABERE YORUM KAT