1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK Başkanı Saraç: 'Öğrenci sayısı son 3 yılda iki kattan daha fazla arttı'
YÖK Başkanı Saraç: 'Öğrenci sayısı son 3 yılda iki kattan daha fazla arttı'

YÖK Başkanı Saraç: 'Öğrenci sayısı son 3 yılda iki kattan daha fazla arttı'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Yüksek öğretim kurumlarımızda eğitim gören öğrenci sayısı son 13 yılda iki kattan daha fazla artmış, 50 bin sınırına yaklaşmıştır” dedi.

A+A-
Yükseköğretimin Uluslararasılaşması Çerçevesinde Türk Üniversitelerinin Uluslararası Öğrenciler İçin Çekim Merkezi Haline Getirilmesi Araştırma Projesi Raporu'nun tanıtımı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyt Düzyol ve diğer yetkililerin katılımıyla yapıldı. Prof. Dr. Saraç, uluslararasılaşmanın yüksek öğretimin temel unsuru haline geldiğini belirterek, “Yüksek öğretim kurumlarımızda eğitim gören öğrenci sayısı son 13 yılda iki kattan daha fazla artmış, 50 bin sınırına yaklaşmıştır.
 
 
Ülkemizde üniversitelerde görev yapan öğretim üyesi sayıları da düzenli bir şekilde artış göstererek 3 bini geçmiştir. 2014-2015 öğretim yılı verilerine göre üniversitelerimiz en fazla başta Azerbaycan olmak üzere Türkmenistan, İran, Suriye, Afganistan, Irak, Kırgızistan, Yunanistan, Kazakistan'dan öğrenci çekmektedir. Ayrıca üniversitelerimizde Amerika başta olmak üzere Azerbaycan, Suriye, Birleşik Krallık, İran, KKTC, Almanya uyruklu öğretim elemanı faaliyet göstermektedir” dedi.
 
 
Üniversitelerin çekim merkezi haline getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Saraç, şunları kaydetti:
 
 
“Yükseköğretim vizyon ve hedefimiz doğrultusunda çeşitli ülkelerin yetkili mercileriyle anlaşma ve mutabakat zaptı imzalamak suretiyle öğrenci ve öğretim elemanı dolaşımına zemin hazırlamaktayız. Diğer taraftan Mevlana Değişim Programımız 2011 yılından itibaren artan birikim ve deneyimle devam etmektedir.
 
 
Üniversitelerimizin tanıtım amacıyla kurulmuş olan 'studyinTurkey' portalımız daha etkin bir şekilde hizmet verilmesi için geliştirilmektedir. Üniversitelerimizle uluslararasılaşma ve uluslar arası öğrenci bağlamında yaşadıkları sorunları dinlemek ve çözümler üretmek amacıyla yükseköğretimde uluslararası koordinasyon toplantılarını gerçekleştirdik. Birçok üniversitemizde uluslararası öğrencilerin sorunları ile ilgilenmek amacıyla Uluslararası Öğrenci Ofisleri vardır.” 
 
 
Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyt Düzyol ise, 2000'li yılların ortalarından itibaren üniversite sayısında artış olduğunu belirterek, üniversite sayısının 193 ve örgün yüksek öğretim kontenjanının 800 bine ulaştığını hatırlattı.
 
 
Düzyol, Kalkınma Bakanlığı tarafından yüksek öğretim kurumlarına tahsis edilen yatırım ödeneği tutarının 2000 yılında 250 milyon olduğunu söyleyerek, 2015 yılı için 3.8 milyar TL olduğunu kaydetti. Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısı 2000'li yılların başında 16 bin iken, bugün 48 bin 183 öğrencinin Türkiye'de bulunduğunu belirten Düzyol, dünyadaki uluslararası öğrenci pazarının önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT