1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. YÖK Başkanı Dicle Üniversitesi'nde
YÖK Başkanı Dicle Üniversitesi'nde

YÖK Başkanı Dicle Üniversitesi'nde

Bölgeüniversitelerinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde YÖK Başkanı Prof. Dr.Gökhan Çetinsaya Dicle Üniversitesi'ne geldi.

A+A-

Hafta başındanbu yana Şırnak, Batman, Siirt üniversitelerinin ardından Dicle Üniversitesi'negelen Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ilkin Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç'ımakamında ziyaret etti. Şeref defterini de imzalayan Çetinsaya'ya Rektör Prof.Dr. Ayşegül Jale Saraç tarafından hediye takdim edildi.

Kongremerkezinde önünde Dicle Üniversitesi folklor ekibi tarafından karşılananÇetinsaya, öğrenciler ile halay çekerek, öğrenci kulüplerinin stantlarınıgezdi.

DicleÜniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Kulübünün mini konseri ilebaşlayan programa, Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, YÖK Üyesi M. EminYılmaz üniversitelerarası kurul üyeleri, rektör yardımcıları Prof. Dr. AslanBilici, Prof. Dr. Aytekin Sır, Prof. Dr. Mustafa Arıca, Genel Sekreter Prof.Dr. Sabri Eyigün, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, öğretimelemanları ve öğrenciler katıldı.

 DUKOV Tiyatro kulübü ve DÜKMK Mutfağınıngösterilerinin ardından Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya'yı burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

“Ne mutlu bizeki bugün yeni bir Türkiye'nin inşasına tanık oluyoruz” sözleri ile konuşmasınabaşlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, çözüm sürecinin, yeniTürkiye'nin tesisini sembolize eden  önemli bir adım olduğunu söyledi. Çetinsaya,“bizler bilim dünyasının temsilcileri olarak bu yeni Türkiye'nin inşasındaaktif bir rol oynamak ve çözüm sürecine destek olmak zorundayız. Gerekgeldiğimiz gelenekten devşirdiğimiz kültürel birikim nedeniyle gerekse de bugüniçinde yaşadığımız küreselleşmeler çağının, bir başka deyişle Batı dışımodernlikler çağının gereklilikleri nedeniyle inşa ettiğimiz bu yeni Türkiye'yibilim dünyasının katkılarıyla kurmanın yollarını bulmak zorundayız” dedi.

Bugününiversitelerin eğitim ve araştırma fonksiyonları yanında toplumsal hizmetfonksiyonlarını da sağlıklı bir biçimde yerine getirebildiğini kaydedenÇetinsaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede üniversitelerimizdenbeklentimiz özellikle toplumsal, kültürel ve iktisadi sorun alanlarında uzundönemli araştırma projeleri yürüterek, göç, kentleşme, toplumsal tabakalaşma,toplumsal değişim ve modernleşme, enerji politikaları gibi alanlarda niteliklieserlerin üretimine zemin oluşturmalarıdır. Üniversite yönetimleri, akademikbir koordinasyon ve liderlik becerisi göstererek, farklı bölüm vedisiplinlerden araştırmacıların bir araya gelebilmelerine, kriz ve fırsatalanları ile ilgili uluslararası nitelikte kaliteli araştırmalar yapmalarınaimkan tanınmalıdır.”

Din-devlet ilişkileri ve Kürt sorununuüreten zihniyet aynıdır

Türkiye'ninson 10 yılının, ekonomi alanında üretilen başarılı politikalar yanındaCumhuriyetin kuruluşundan itibaren varlığını sürdüren iki yapısal sorununaşılması ile ilgili köklü adımların atılmasıyla geçtiğinin altını çitenÇetinsaya, “bu adımlardan birincisi din-devlet ilişkilerinin restorasyonualanında, ikincisi ise Kürt sorununun çözümü noktasında karşımıza çıktı. Bu ikisorun her ne kadar birbirinden ayrı iki sorun gibi görünse de, sorunu üretenzihniyet aynıdır ve her iki sorun da uzun vadede birbirini beslemiştir. Bugüntoplumu homojen, sınıfsız, imtiyazsız kaynaşmış kitle olarak gösteren ve onatek tip etnik köken ve tek tip bir dinsel anlayış dayatan siyasal sistemtarafından yönetilmiyoruz” diye sözlerini sürdürdü.

Uluslararası hedefler gözeten biryükseköğretim yönetimine ihtiyacımız bulunmaktadır

“Yeni dönemdeulusal ölçekte merkeziyetçi politikalar yerine, bölgesel dinamikleri esas alan,küreselleşme gerçekliğini anlamaya çalışan ve uluslararasılaşma hedefinigözeten bir yükseköğretim yönetimine ihtiyacımız bulunmaktadır” diyenÇetinsaya, yükseköğretim kurulu olarak bu yeni döneme uygun bir koordinasyonkurulu olarak hizmet etme çabasında olduklarını ifade etti.

Gündemde yer alansorunların ardından YÖK Başkanı Çetinsaya, “21. Yüzyılda Değişen Dünya veTürkiye”  başlıklı bir ders verdi.Çetinsaya,konuşmasının ardından dereceye giren sporcularla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Öğleden sonra öğretimelemanları ile bir araya gelecek olan Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, senatotoplantısında da öğrenci temsilcileri ile buluşacak.

HABERE YORUM KAT