1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yok, olmaya yüz tutan meslek kalaycılık
Yok, olmaya yüz tutan meslek kalaycılık

Yok, olmaya yüz tutan meslek kalaycılık

Diyarbakır'da Bakırcılar Çarşısı'nda sadece iki esnaf, kalaycılık mesleğini geçmişten günümüze taşıyor.

A+A-

Çocukluğundan beri kalaycılık yapan Mehmet Taşıyan, köylerde yaşayan insanların kendilerine tamir etmeleri için eşyalarını getirmediği takdirde aç kalma ile karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Diyarbakır'ın  Sur ilçesi Balıkçılar semtinde bulunan ve “Çarşıya Şewiti” olarak bilinen Bakırcılar Çarşısı'nda sadece iki esnaf, kalaycılık mesleğini geçmişten günümüze taşıyor.

Bir zamanların en gözde mesleği olan kalaycılık, gelişen teknoloji, insanların taleplerinin değişmesi ve farklı alternatiflerinin oluşması ile birlikte yok olmak üzere. Kalaycılık ilk yapılmaya başlandığı zamanlar kalaycılık ustaları, mahalle, köy ve ilçeleri gezerek yurttaşların eskimiş veya yıpranmış bakır eşyalarını belli bir ücret karşılığında onararak kalaycılık mesleğini günümüze getirmiş durumda.

'Çocukluktan beri kalaycılık yapıyorum'

Çocukluğundan beri kalaycılık yapan Mehmet Taşıyan, köylerde yaşayan insanların kendilerine tamir etmeleri için eşyalarını getirmediği taktirde aç kalma ile karşı karşıya kalacaklarını belirtti. Kalayladıkları malzemenin kendilerine Antep'ten geldiğini aktaran Taşıyan, “Hazırlayıp kazan haline getiriyoruz, sonra kalayı eritip tencere veya kazandiplerine pamukla kalaylıyoruz. Büyük bir kazanın kalayını 100 TL'ye yapıyoruz” diye belirtti.

'İş yapmadan dükkanımı kapatıyorum'

Bazı günler dükkanını sabah açtığı gibi hiç iş yapmadan akşam kapattığını ifade eden Taşıyan, “Abim ile 30 yıldır kalaycılık yapıyorum ama para kazanamıyoruz. Eskiden iş çoktu, para yoktu. Şimdi işte yok, parada yok. Bazen dükkanı açtığım gibi kapatıyorum. Siftah bile yapamıyorum. Benim ustamın ustası Ermeni'ydi, bu meslek bize onlardan kaldı. 20 sene önce işler çok iyiydi. Sabahtan akşama kadar çalışıyorduk. Şimdi karnımızı bile doyuramıyoruz” dedi.

'Sağlık sorunlarımız var'

Kalaycılık yapmanın kişilerde birçok hastalığa neden olduğunu dile getiren Taşıyan, “Sağlık açısından endişelerim var. Bu mesleği daha önce yapanlar sağlık sorunları yaşadılar. Kimisi kanser olup öldü. Çünkü asitle, kömür tozuyla çalışıyoruz, ister istemez bizi sağlık olarak etkiliyor. Ben de hem sağlık olarak hem de para kazanamadığım için bu mesleği artık bırakmayı düşünüyorum” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT