1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Yıllardır Karpuzla Kandırıyorlar”
“Yıllardır Karpuzla Kandırıyorlar”

“Yıllardır Karpuzla Kandırıyorlar”

Yetkililerin Diyarbakır'ı tanıtmak yerine oyaladığına dikkat çeken Aksu, “Yıllardır karpuzla kandırıyorlar” diyerek tepki gösterdi. Aksu, Diyarbakır'ı dünyaya tanıtmak için yola çıktıklarını söyledi.

A+A-
Diyarbakır Kültür ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, Diyarbakır'ın hem yurt içinde hem de dünya çapında çok büyük değerlere sahip bir kent olduğunu ve bu kentin tanınması için dernek olarak seferber olduklarını söyledi. Aksu: “ Diyarbakır bir kültür, maneviyat, turizm ve aynı zamanda güçlü bir tarih şehridir. Dernek olarak kuruluşumuzun en önemli amacı Diyarbakır'ın Dünya Kültür mirası listesine Başkent olarak geçmesidir.” dedi.
 
“Yıllardır Karpuzla Kandırıyorlar”
 
Diyarbakır'ın yıllardan beridir tüm güzelliklerinin saklandığını ve sahip olduğu gerçek değerlerin kimse tarafından bilinmediğine dikkat çeken Aksu şöyle konuştu:
 
“ Yetkililerimiz Diyarbakır'ı yıllardan beridir karpuzla geçiştiriyor, kandırıyorlar. Oysa Diyarbakır maneviyat şehridir.  Mekke ve Medine'den sonra dünyada sahabe ve peygamber kabri açısından dünyada 3. Mukaddes kent olarak geliyor. Burası nice peygamber ve yüzlerce sahabenin kabrine sahip bir kenttir.  Maneviyatı, kültürü ve tarihi bu kadar zengin olan bir kent maalesef yıllardır hep kötü taraflarıyla tanıtıldı. Bizler dernek olarak yaratılan bu kötü imajı yıkmak için çabalıyoruz.”
 
Diyarbakır'da yetkili kişilerin ilgisiz, ilgili kişilerin ise bilgisiz olduklarını söyleyen Aksu, bu kişilerin Diyarbakır'ı yeterince iyi tanıtamamasından dolayı kentin sürekli geri planda kaldığını söyledi. Aksu: “ dünyada kültür kenti olarak bilinen şehirlerde Diyarbakır'ın sahip olduğu değerlerin yarısı bile yok. Ancak bu kentlere sahip çıkılıyor. Bu kentlerin tanıtımı ve reklâmı iyi yapılıyor. Ancak dünya kenti olması gereken Diyarbakır'ın maalesef reklâmı yapılmıyor.” Şeklinde konuştu.
 
Diyarbakır'ın gerçek değerlerini gelecek nesillere yaymayı hedefleyen Turizm ve Musiki Derneği, yaptığı projeler, seminerler, tanıtım günleri, stantlar ve programlarla tanıtma çalışmalarını sürdürüyor.  Aksu; Diyarbakır'ın tanınması için her hafta televizyon ve radyo programlarına katılarak Diyarbakır'ın kültürel değerlerini tanıttıklarını ve bunun yanı sıra Diyarbakır'daki bazı kurumların katkılarıyla Belgesel çalışmaları yapacaklarını söyledi. Aksu konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
 
 “Terk etmek yerine kalıp, sahip çıkmayı tercih ettim”
 
Derneğin kurulduğu 2009 yılından beri derneğin başkanlığını yürüten Aksu, daha önce aktif olarak siyasette yer aldığını ve Diyarbakır'ın gelişimine katkı sunmak için de böyle bir dernekte yer aldığını söyledi. Aksu: “ Diyarbakır'da 600-700 sene geçmişi olan bir ailenin evladıyım. Herkes burayı ter ederken ben ve ailem Diyarbakır'ın değerlerini yaşatmak için burada kalmayı ve memleketimize sahip çıkmayı tercih ettik. İngilizce öğretmenliği göreviyle beraber asıl işim politika idi. Ben yıllardan beridir aktif olarak siyaset içinde yer aldım. Politikanın pek çok kademesinde bulundum ve bunun yanı sıra iş dünyasıyla ilgilendim. Diyarbakır'a katkısı olacak böyle bir dernekte yer almayı seve seve kabul ettim ve kentime sahip çıkmayı bir görev olarak benimsedim.

HABERE YORUM KAT