1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yılın başarılı gazeteciler yarışması düzenlendi
Yılın başarılı gazeteciler yarışması düzenlendi

Yılın başarılı gazeteciler yarışması düzenlendi

DİYARBAKIR- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin (GGC) geleneksel olarak düzenlediği, 'Başarılı Habercilik Ödülleri' yapılan törenle sahiplerine verildi.

A+A-

GGC Lokali'nde 28'incisi düzenlenen ödül törenine Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Mehmet Hamzaoğulları, AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek ve çok sayıda davetli katıldı.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, geçen yılki ödül törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katıldığını hatırlattı. Atalay, bugün bölgenin, Diyarbakır'ın bir başka güzel ve yaşanılır olduğunu vurgulayarak, "Artık bölgede birlikte, mutlu bir şekilde yaşamanın hazzı var. Böyle bir ortamda gazetecilik yapmak da çok güzeldir. Ulusal ve yerel basında görev yapan meslektaşlarımız bugünkü sürece çok büyük katkı sağladı. Bundan sonra da bu katkıyı devam ettirecek. Diyarbakır'a en büyük katkıyı basından meslektaşlarımızın sunduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

GGC Başkanı Mehmet Veysi İpek ise bu yıl 28'incisi düzenlenen 'Yılın Başarılı Habercilik Ödülleri'ne gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Haberciler için büyük önem taşıyan yıpranma hakkının iadesi konusunda geçen yıl törene katılan Başbakan Yardımcısı Arınç'ın bu talebi gerekli yerlere ileteceği sözünü verdiğini aktaran İpek, "Sayın Arınç'a bu konuyu Başbakan ile paylaştığı için teşekkürü borç bilirim. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleriyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yıpranmayla ilgili hazırladığı tasarı TBMM'de kabul edildi. Mecliste bu tasarının yasalaşmasına destek veren hükümet ve tüm siyasi partilere bu vesileyle teşekkür ederiz. Habercilerin kavuşması gereken özlük hakları salt yıpranmayla sınırlı değil. Maalesef Türkiye'de en kolay gazeteci olunuyor. Maalesef diyorum çünkü bu işte ihtisasın bir önemi kalmamış görünüyor. Herhangi bir yayın organında yorum, röportaj ya da araştırma türünde bir yazısı yayınlanan kişiler kendini haberci addediyor. Avrupa'da basın meslek örgütlerinin bazı kriterler ışığında başvurana verdiği basın kartını ülkemizde devletin vermesi tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bazı kişilerin farklı meslek gruplarında çalışmasına rağmen sosyal güvenlik primini yerel gazete ve televizyonlarda yatırmak suretiyle basın kartı sahibi olması düşündürücüdür. Denetimsiz dağıtılan sarı basın kartları mesleğimizin saygınlığını zedelemektedir" diye konuştu.

Bölgede 9 aydan bu yana bahar rüzgarı estiğini belirten İpek, bunun en büyük destekçisi olduklarını, kan ve ölüm haberleri yerine umut veren haberler yapmak istediklerini sözlerine ekledi.
Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen Suriye'de kaybolan gazeteci Beşar Kaddumi'nin eşi Ayşe Kaddumi ise 20 Ağustos 2012'den bu yana mücadelesinde kendisini yalnız bırakmayan, eylemlerde yaz kış demeden yanında yer alan kameraman ve muhabirlere teşekkür ettiğini belirterek, "İyiki vardınız. Ben kendi halimde 2 çocuk annesi bir kadındım. Siz olmasaydınız nasıl mücadele edeceğimi bilemezdim. Bu gece benim ve benzer durumdaki kayıp yakınlarının sevdiklerine kavuşması ve hayırlı haberler alması için dua edeceğim" ifadelerini kullandı.

Spor dalında "Bu Ailede Herkes Sporcu" haberiyle birinciliğe layık görülen Anadolu Ajansı muhabiri Mehmet Çakan ödülünü Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Doğan Satmış, Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen Suriye'de kaybolan gazeteci Beşar Kaddumi ve Destek Sunan Haberci Dostları ödülü Kaddumi'nin eşi Ayşe Kaddumi'ye GGC jüri üyesi Alışer Delek tarafından, 'Radyo' dalında Can Radyo'dan Kadir Oğul ödülünü Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gazete ve haber dalında Şanlıurfa Olay gazetesinden Salih Demir ödülünü Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, fotoğraf dalında Doğan Haber Ajansı'ndan Mehmet Sezgin ödülünü Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit, sayfa düzeninde Diyarbakır Haber gazetesinden Ramazan Seykan ödülünü Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, Kürtçe gazete ve TV dalında Rudav gazetesinde yayınlanan haberiyle Maşallah Dekak ödülünü AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz'ın elinden aldı.
Tören, tiyatro gösterisi ve sanatçıların seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

HABERE YORUM KAT