26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,227
  %0.38
 • Dolar
  3,0880
  %0.52
 • Euro
  3,3725
  %0.83

Yılda 115 bin kişi sigaradan ölüyor

Yılda 115 bin kişi sigaradan ölüyor

09 Mart 2014 Pazar 10:12

Türkiye'de sigaraya yılda 22 milyar dolar, sigaranın neden olduğu hastalıkların tedavisine de 10 milyar dolar harcandığı ve dünyada 5 milyon Türkiye'de 115 bin kişinin sigara nedeniyle yaşamlarını yitirdiği belirtildi.

İstanbul'da Aydın Üniversitesi ile Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Başkanı Mustafa Aydın, sigaranın dünya genelinde büyük bir sorun olduğunu belirterek, her yıl dünyada 5 milyon Türkiye'de 115 bin kişinin sigara nedeniyle yaşamlarını yitirdiğini söyledi. Mustafa Aydın, sigaranın neden olduğu sosyal ve ekonomik kayıplar konusunda şu bilgileri verdi:

“Türkiye her yıl 22 milyar dolayı sigaraya yatırıyor, 10 milyar doları da sigaradan dolayı hastalananlara harcıyor. Yani 32 milyar dolar duman oluyor. Türkiye'deki orman yangınlarının yarısından fazlası sigaradan kaynaklanıyor.”

Sigara; ekonomide kara delik olarak görülüyor.Tüm dünyada sigarayla mücadele ediliyor, ama karteller hala çok güçlü.Yeni içici olarak kadın ve çocuklar hedef alınıyor.Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli de dünyanın gelişmiş ülkelerinde sigaraya karşı sürdürülen mücadelenin olumlu sonuçlar verdiğini, ancak bu sektörün halen büyük bir güç olduğunu belirterek, tütün endüstrisinin kaybettiği müşterilerin yerine yenilerini alabilmek için kadın ve çocukları hedef seçtiğini söyledi.

Prof. İzmirli, “Asya kıtası tütün endüstrisinin iştahını kabartıyor. Potansiyel tiryakilere reklamlarla ulaşmak istiyor. Kadınlar ve çocuklar hedef kitle durumunda. Bu endüstri için özellikle kadınlar cazip bir pazar. Bu nedenle sigara kartelleri kadınları sigaraya alıştırma faaliyetlerine hızla devam ediyor” dedi.

“Sigara sinsi bir ölüm nedenidir”

Konferansta moderatörlük yapan eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı ise dünyada 3 temel sigara tekeli bulunduğunu, bunların hepsinin de Türkiye'de çok aktif olduğunu anlattı.Sigaranın zararlarına değinen Akarcalı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu karteller, ülkemizde verilen bütün mücadelelere rağmen kılcal damarlara girmişlerdir. Esas mücadele gençlerin sigaraya başlamasını önlemektir. Sigaranın oluşturduğu bir 'kara delik'ten bahsediliyor. Bunun milyar dolarlık bir maddi kısmı, bir de manevi kısmı var. Yıllar önce her yerde sigara reklamları vardı. Hastanelerde bile sigara içilirdi. Bunlar bitti ama sigara kullanma oranında istenilen oranda düşüş olmadı. Sigara sinsi bir ölüm nedenidir. Kendi paranızla kendinizi öldürürsünüz.”

Konferansta, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Türkiye temsilcisi Dr. Toker Ergüder, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) uzmanı Mustafa Seydioğulları, X-Cons Haninge Kurucu Başkanı Derviş Dennis Aksay de konuşma yaptı.

Okunma Sayısı : 7202
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com