1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yıkımın yapıldığı mahallede elektrik kesintisi tepkilere neden oldu
Yıkımın yapıldığı mahallede elektrik kesintisi tepkilere neden oldu

Yıkımın yapıldığı mahallede elektrik kesintisi tepkilere neden oldu

Diyarbakır Bağlar Belediyesi tarafından yıkım işlemi yapılan bina nedeniyle, DEDAŞ’ın çevredeki tüm ev ve işyerlerinin elektriğini kesmesi tepkilere neden oldu.

A+A-

Diyarbakır Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi Karanfil Caddesi 1061. Sokakta önce gün Bağlar Belediyesi tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılan 7 katlı bina nedeniyle çevredeki ev ve işyerlerin elektriğinin kesilmesi tepkilere neden oldu.

Mahalle sakinleri, sadece yıkımı yapılan binanın elektriğini kesilmesi gerektiğini ifade ederek, adeta herkesin cezalandırıldığını söyledi.

Karanfil Caddesinde esnaflık yapan Burhan Dağdeviren,  yıkılan bina nedeniyle DEDAŞ tarafından elektriklerin kesildiğini belirterek, mağdur olduklarını belirtti.

Dağdeviren, “Elektrik sabah saatlerinde gitti. Akşam saatlerinde geri geliyor ancak, kaçak yapı varmış ondan dolayı elektriğimizi kestiler.  Mağduriyetimiz göz önünde. İlk başta uyarılması lazım veya elektriği belli aralıklara verebilirlerdi. Bayram ağzıdır, dondurmalarımız eridi, müşteri gelmiyor. DEDAŞ’ı aradım bana ‘yapacak bir şey yok dediler’ dinleyen yok. Saatlerce elektrik yok DEDAŞ’a diyecek bir şey yok.” Dedi.

Mahalle esnaflarından Erdal Çalışır da terzi dükkânı işlettiğini, elektrik olmadığı için mağdur olduklarını ifade etti.

Bayramlarda ancak iş yapabildiklerini dile getiren Çalışır konuşmasına söyle devam etti:

“Yıkım var dediler bize.  1-2 saat içinde elektrik gelir diye bekledik. Ama elektrik sabahtan beri yok zaten bugünlerde iş yapabiliyoruz. Ben terzi işi yapıyorum. Benim yapacağım iş bu iki gün içinde oluyor. Sadece ben değil buradaki herkes mağdur.  Bu yıkım yapılmadan önce altyapısı hazırlanır bu zor bir iş değil. Bu kadar vurdumduymaz olunamaz. İnsanların hastası var.  Benim çocuğum SSP hastası, çocuğuma buhar vermek zorunda kalıyorum. İki gündür elektrik yüzünden buhar veremiyorum. Çocuğuma yarın bir şey olursa sorumlusu kim olacak.”

Çalışır, “Biz belediyeye gittik bize, ‘DEDAŞ’a gidin’ dedi. DEDAŞ’a gittik bize ‘Valiliğe gidin’ dediler. Bir muhatap bulamıyoruz. Nereye gideceğimi şaşırdım. Allah aşkına birileri sesimizi duysun yeter artık bu kadar insan mağdur olmazsın. Yazıktır, günahtır. Bu insanlar mazlum oldukları için sesleri çıkmayabilir ancak bu da bir yere kadar. Zaten bu günler ancak iş yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT