1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitap, Osmanlı Ocakları’nı sordu: “Kim bunlar?”
Yiğitap, Osmanlı Ocakları’nı sordu: “Kim bunlar?”

Yiğitap, Osmanlı Ocakları’nı sordu: “Kim bunlar?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili ve milletvekili adayı Sibel Yiğitalp, AKP’nin arka bahçesindeki gençlik örgütü gibi çalışan Osmanlı Ocakları’nın siyasi gücünü nereden aldığını, ekonomik gelirlerinin neler olduğunu, ırkçı ve kışkırtıcı bazı söylemlerine karşın hakkında herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını ayrıntılarıyla sordu.

A+A-

Yiğitalp sorularının İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını talep etti.


Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince, sorularının, İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talep eden HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, 2005 Yılında kurulan Osmanlı Ocakları dergisinin, 2009 yılında siyasi dernek haline geldiğini belirtti.

 

Derneğin misyonunu da Osmanlı kültürünün araştırılması ve yaygınlaştırılması olarak deklare ettiğini kaydeden Yiğitalp “Kuruluşundan bugüne derneğe yapılan ziyaretler, derneğin ziyaret ettiği kişiler, kurumlar ve dernek mensuplarının açıklamalarından hareketle derneğin yüklendiği misyonu yerine getirmek amacıyla kurulmadığı ve maksadını aşan birçok faaliyetin içerisinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu derneğin özellikle hükümet yetkililerine ve üst düzey devlet bürokratlarına olan yakınlığı dikkatlerden kaçmamaktadır.

 

Bu ziyaretlerden basına yansıyan bazıları şöyledir; TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Yargıtay 1. Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, YÖK Başkanı Prof. Yekda Saraç, Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu” dedi.
Dernek başkanı ve mensuplarının yaptığı bazı açıklamalara dikkat çeken Yiğitalp, önergesinde o açıklamaları da şöyle sıraladı:


“Nokta Dergisi'nden Ertuğrul Erbaş'ın, derginin 24 Ağustos'ta yayınlanan sayısı için Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat ile yaptığı röportajda şöyle bir beyanda bulunmuştur ‘Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Osmanlı Ocaklarını ona borçluyuz. O olmasaydı, şimdi bizler olmazdık…’(Kadir Canpolat, 6 Nisan 2015, Isparta). Osmanlı Ocakları’nın resmi internet sitesinde ‘Recep Tayyip Erdoğan namusumuzdur!’ sloganının olması ve dernek başkanı Kadir Canpolat’ın ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın askerleriyiz!’ sözleri de bu derneğin AKP’ye olan yakınlığının bir başka göstergesidir.

 

Osmanlı Ocakları İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Furkan Gök, Suruç’ta 32 gencin katleden DAİŞ’li için Twitter’daki hesabından ‘Canlı bombaya rahmet ve yakınlarına sabır diliyorum…’ mesajını paylaşmıştır.

 

Yapılan bu vahşi terör eylemine açıktan bu denli destek verilmesi de ayrıca çok manidardır”
Bu kapsamlı açıklamaların ardından Bakan Altınok’a yanıtlamasını istediği soruları sıralayan Yiğitalp, şöyle devam etti:


“Bu bağlamda; http://osmanliocaklari.org.tr/ adlı resmi web sitesinde "Osmanlı Ocakları merkez ya da temsilcilikler bazında aidat toplamaz ya da herhangi bir şekilde bağış kabul etmez" diyen bir dernek bu kadar kısa sürede tüm Türkiye’de örgütlenebilecek ekonomik desteği nereden bulmaktadır?

 

Konuyla ilgili mali bir soruşturma başlatılmış mıdır/ başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa gerekçesi nedir? Demokratik bir kitle örgütü tarzından oldukça uzak bir tarzda ve daha çok militarist bir anlayışla örgütlenen Osmanlı Ocakları’na kimler, hangi amaç için desteklemektedir?

 

Osmanlı Ocakları’nın yüklendiği siyasi misyon ve faaliyetler dışında birçok eylem ve etkinlik içerisinde bulunması ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa bunun makul gerekçesi nedir? Bakanlığınızın mezkur derneğe karşı gösterdiği hoşgörü ve anlayışın diğer STÖ ve DKÖ'lere gösterildiğini iddia edebilir misiniz? Osmanlı Ocakları ile ilgili ortaya atılan iddialardan biri demensuplarının AKP tarafından sokak çatışmalarında kullanıldığıdır.

 

Bu iddiayla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır/ başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa gerekçesi nedir? AKP’li bir büyükşehir belediye başkanının oğluna ait televizyon kanalında yapılan bir haberde, Osmanlı Ocakları’na ilişkin kullanılan;“AK Parti gençliği Osmanlı Ocakları’nı kuruyor.

 

Osmanlı hoşgörüsü yeniden inşa ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle kurulan Osmanlı Ocakları bir basın açıklaması yaptı”  ifadelerinde özellikle Sayın Erdoğan'ın isminin zikredilmesi ile ilgili bir araştırma/soruşturma mevcut mudur? Sayın Erdoğan üzerinden yürütülen bu meşruiyet çabaları hangi yasal gerekçeye dayanmaktadır?

 

Partimize ve partililerimize yapılan saldırılarda yer alan kişilerin Osmanlı Ocakları ile bağlantıları var mıdır, bununla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır/başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa gerekçesi nedir? Geçtiğimiz Mayıs ayı başında Karşıyaka Girne Caddesi'nde İzmir'de ilk kurulan Osmanlı Ocakları İzmir Karşıyaka’daki binasının açılışına AKP İzmir Milletvekili adayları Kerem Ali Sürekli ve Tansu Kaya ile AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’nin yanı sıra AKP İzmir teşkilatından birçok kişi katılmıştır bundan hareketle; Osmanlı Ocakları’nın siyaset-bürokrasi dünyası ve AKP ile ilişkileri ne boyuttadır?

 

Osmanlı Ocakları’nın Ege Bölge Başkanı’nın aracına, yalnızca bakanların kullanabildiği kırmızı plaka uygulamasını mevzuata aykırı biçimde takmasını nasıl açıklayacaksınız? Bir derneğin bölge başkanı bu ayrıcalığı nerden almaktadır?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler