1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yiğitalp:Türkiye halkları, Kürtlere ses vermeli
Yiğitalp:Türkiye halkları, Kürtlere ses vermeli

Yiğitalp:Türkiye halkları, Kürtlere ses vermeli

Diyarbakır'da HDP’nin grup toplantısından sonra Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan kitle, Dağkapı Meydanı’na doğru yürüdü.

A+A-

Yürüyüşte, 'Her yer direniş her yer Sur' sloganları atıldı. Grupta bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Türkiye halklarının yasakların son bulması için Kürt halkının demokratik taleplerine ses vermesi gerektiğini ifade etti.
Diyarbakır’da Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağına ve polis ablukasına karşı yapılan eylemler devam ediyor. Kentin birçok noktasında toplanan gruplara polis müdahalesi yaşanırken, yüzlerce kişi de HDP grup toplantısının ardından Dağkapı meydanına yürüdü.

Burada ilk olarak konuşan DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, halka karşı kapsamlı bir saldırının yürütüldüğünü ifade ederek “Gerçekleşen bu saldırıları direnişten başka hiçbir şeyin durduramadığını tarihteki tecrübelerimizden biliyoruz. Bu saldırılar durana kadar ve barış gelene kadar direnişimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra kitleye seslenen HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise bölgede özel savaş politikasının uygulandığını belirterek, “Eğer ölümlerin olmasını istemiyorsak bunun tek yolu çözüm ve müzakeredir. Ölüm ve savaş politikalarıyla bu sorun 40 yıldır çözülmedi ve çözülmez de” dedi. Yiğitalp, tüm Türkiye halklarının sokağa çıkma yasaklarının son bulması için Kürt halkının demokratik taleplerine ses vermesi gerektiğini ifade etti. (Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT