1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitalp’ten Suriyeli mülteciler için soru bombardımanı
Yiğitalp’ten Suriyeli mülteciler için soru bombardımanı

Yiğitalp’ten Suriyeli mülteciler için soru bombardımanı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'yu, Suriyeli mülteciler konusunda sor

A+A-

TBMM Başkanlığına her dört makam için ayrı ayrı soru önergeleri veren Yiğitalp, sorularının yazılı olarak yanıtlanmasını istedi. Yiğitalp, önergesinin gerekçesinde şöyle dedi:


“Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyeliler Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Temmuz 2015’ te Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından yapılan yazılı açıklamada;göç etmek zorunda kalanların sayısı yaklaşık 4 milyon 13 bindir.

 

Suriyeli sığınmacı sayısının 4 milyonu aşmasının, ülkedeki krizin neredeyse 5 yıldır devam eden dünyadaki en büyük sığınmacı krizi olduğunu da göstermektedir. Türkiye'nin dünyanın en fazla sığınmacı ağırlayan ülkesi olduğu ve Suriyeli sığınmacıların yüzde 45'inin, yani 2 milyona yakınının, burada bulunduğu da bu raporda belirtilmiştir. Türkiye, 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi'ne "coğrafi sınırlama" ile taraf olduğu için sadece Avrupa'dan gelen insanlara mülteci statüsü verebilmekte; Suriye’den gelenler "geçici koruma" başlığı altında "sığınmacı" statüsüne sahip olabilmektedirler. Sığınmacı statüsü de, mültecilerin sahip olacakları doğal hakları içermemekte ve yasalar önünde “geçici koruma altındakiler” olarak nitelendirilmektedir. Bunun yanında Türkiye’yi sadece geçiş hattı olarak kullanıp Avrupa’ya sığınmak isteyen sığınmacıların Ege ve Akdeniz’de tamamen insanlık dışı koşullarda seyahat ettirilmeleri sonucu çok sayıda kişi boğularak yaşamını yitirmiştir”


Yiğitlap, yanıtlanmasını talep ettiği soruları ise şöyle sıraladı:


“1- Suriyeli sığınmacılara verilen sağlık hizmetleri hangi mevzuat kapsamında yürütülmektedir?

 

2- Kamplarda kalan sığınmacılara sağlanan sağlık hizmetleri nelerdir? Bu kampların kaç tanesinde sağlık hizmeti verilmektedir? Verilen sağlık hizmeti kaçıncı basamaktır ve niteliği nedir?

 

3- Kamplarda görevli sağlık görevlilerinin niteliği ve sayısı illere göre nasıl bir dağılım sergilemektedir?

 

4- Kamplarda kalan sığınmacıların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için şimdiye kadar planlanan bütçe ne kadardır? Gerçekleşen bütçe harcama kalemi ne kadardır? Bundan sonrası için planlanan bütçe ne kadardır?

 

5- Kamplarda kalmayan sığınmacılara sağlanan sağlık hizmetleri nelerdir?

 

6- Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampların sağlık açısından uygunluğu ile ilgili herhangi bir denetim yapılmakta mıdır? Yapılmamakta ise neden yapılmamaktadır? Yapılıyorsa hangi birim tarafından, ne sıklıkla ve hangi kriterler göz önüne alınarak yapılmaktadır? Şimdiye kadar kamplarda yapılmış herhangi bir denetimin sonuç raporu hazırlanmış mıdır?

 

7- Kamplarda kalan sığınmacılar için herhangi bir koruyucu sağlık hizmeti verilmekte midir? Veriliyorsa niteliği ve niceliği nedir?

 

8- 2011 Nisan ayından beri kamplarda kalan sığınmacıların ölüm sayısı kaçtır? Ölüm nedenleri cinsiyet ve yaşa göre nedir? 9-  2011 Nisan ayından beri kamplarda doğan bebek sayısı ve illere göre dağılımı nedir?

 

10- Türkiye’ye giriş yapmış olan Suriyeli sığınmacıların kaldıkları kampların kaç tanesinde eğitim ve öğretim verilmektedir?

 

11-Suriyeli sığınmacıların çocuklarının eğitim ve öğretimleri hangi mevzuat kapsamında yürütülmektedir?

 

12- Bu eğitim ve öğretim olanaklarından yararlanabilen kaç Suriyeli sığınmacı çocuk vardır? Bu çocukların kamplara ve illere göre sayısı kaçtır? Bunlara kaç okulda, kaç öğretmen tarafından eğitim verilmektedir?

 

13-Kamplarda kalan sığınmacı çocuklarıneğitim ve öğretim ihtiyaçlarını karşılamak için şimdiye kadar planlanan bütçe ne kadardır? Gerçekleşen bütçe harcama kalemi ne kadardır? Bundan sonrası için planlanan bütçe ne kadardır?

 

14-Kamplarda kalmayan ve eğitim alamayan Suriyeli sığınmacı çocuklar konusunda nasıl bir politika izlenecektir?

 

15-Üniversite eğitimine başlayacak olan ve eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan sığınmacılar için nasıl bir politika izlenmektedir?

 

16-Suriyeli sığınmacı çocukların eğitim ve öğretim entegrasyon sürecinde oluşan olumsuz yargı ve nefret söylemleri ile ilgili yasal düzenleme çalışmalarınız var mıdır? 17- Suriyeli sığınmacıların Türkiye’deki çalışma koşulları nelerdir?

 

18- Yasal yollarla Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli sığınmacılardan kaç tanesinin çalışma izin belgesi vardır? Bunların illere ve çalıştıkları sektöre göre dağılımı nedir?

 

19-Türkiye’ye yasal yollarla girmedikleri için kaçak çalışmak zorunda kalan sığınmacıların bu durumdan kurtulabilmeleri için yasal bir düzenleme var mıdır/yapılacak mıdır?

 

20- Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de uzun vadede kalıcı olacakları düşünüldüğünde hayatını idame ettirmek için çalışmak zorunda olan sığınmacıların iş hayatına entegre edilebilmeleri için herhangi bir planlamanız bulunmakta mıdır?

 

21-Suriyeli sığınmacıların ucuz iş gücü olarak görülmesi nedeniyle özellikle vasıfsız eleman ihtiyacı olan işletmeler tarafından kayıt dışı istihdam edilmelerinin engellenmesi için nasıl bir politika izlenmektedir? İzlenen politikalar ve verilen cezalar caydırıcı mıdır?

 

22- 2011 Nisan ayından itibaren Türkiye’ye yasal yollarla giriş yapmış Suriyeli sığınmacı sayısı kaçtır? Bunların illere göre dağılımı nedir?

 

23- 2011 Nisan ayından itibaren Türkiye’ye yasal yollar dışında giriş yapmış Suriyeli sığınmacı sayısı kaçtır? Bunların illere göre dağılımı nedir?

 

24- 2011 Nisan ayından itibaren Türkiye’ye giriş yapmış olan Suriyeli sığınmacılar kaç tane kampta barındırılmaktadır? Bu kampların illere göre dağılımı nedir? Sığınmacıların illere ve kamplara göre dağılımı nicel olarak nasıldır?

 

25- 2011 Nisan ayından itibaren Türkiye’ye giriş yapmış olan Suriyeli sığınmacıların kaçı kamplar dışında barınmaktadır? Bunların illere göre dağılımı nasıldır?

 

26- Kamplarda kalan sığınmacılara sağlanan olanaklar nelerdir?

 

27- Kamplarda kalan sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için şimdiye kadar planlanan bütçe ne kadardır? Gerçekleşen bütçe harcama kalemi ne kadardır? Bundan sonrası için planlanan bütçe ne kadardır?

 

28- Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda herhangi bir denetim yapılmakta mıdır? Yapılmamakta ise neden yapılmamaktadır? Yapılıyorsa hangi birim tarafından, ne sıklıkla ve hangi kriterler göz önüne alınarak yapılmaktadır? Şimdiye kadar kamplarda yapılmış herhangi bir denetimin sonuç raporu hazırlanmış mıdır?

 

29- Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de uzun vadede kalıcı olacakları ihtimali göz önünde bulundurularak ilgili mevzuatlardaki mülteci statüsü tanımı ile ilgili bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

 

30- Türkiye’den Avrupa ülkelerine geçiş için yaptıkları yolculuk esnasında ölen kaç sığınmacı vardır? Bu sığınmacıların ölüm şekillerine bağlı sayıları ve uyruklarına göre dağılımı nedir? Ölenlerin kaçı çocuktur?

 

31- Sığınmacıların Türkiye’den Avrupa ülkelerine geçiş için yaptıkları “umuda yolculuk”larının birçoğunun ölümle sonuçlanması nedeniyle, insan kaçakçılığı ile mücadele yöntemi olarak öngördüğünüz bir proje var mıdır?

 

32- 2011 Nisan ayından bugüne kadar Türkiye’de insan kaçakçılığı sebebiyle kaç kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır? Verilen cezalar caydırıcı mıdır?

 

33-1991 yılında başlayan Yugoslavya iç savaşı sebebiyle 1995 yılında Srebrenitsa, BM Güvenlik Konseyi tarafından “güvenli bölge” ilan edilmiş fakat buna rağmen buraya gönderilen insanlar katledilmiştir. Suriyeli sığınmacılar için Suriye'nin kuzeyinde yapılması planlanan "güvenli bölge" bu anlamda ne kadar güvenli olacaktır?

 

34- Suriyeli sığınmacıların entegrasyon süreci ve kamuoyunda oluşan olumsuz yargı ve nefret söylemleri ile ilgili yasal düzenleme çalışmalarınız var mıdır?”

HABERE YORUM KAT