1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitalp’ten Soylu’ya önerge
Yiğitalp’ten Soylu’ya önerge

Yiğitalp’ten Soylu’ya önerge

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

A+A-

Önergesinde “İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın, AKP Hükümeti tarafından 2009’da TBMM’den çıkartılarak yasalaştırıldığını ancak sendikaların karşı çıkışları üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, “işçilerin emeğinin istismarına ve insan onuruna yakışmayan durumların doğmasına, olumsuz uygulamalara ve çalışma barışının bozulmasına yol açabileceği” gerekçesiyle veto edildiğini hatırlatan Yiğitalp “Düzenleme, 2011 yılında ‘Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın içinde yeniden TBMM’ye sunulmuş ve son dakikada geri çekilmiştir. Aynı düzenleme, şu an yeniden Meclis gündemine gelmiştir” dedi.

Yiğitalp, bu açıklamalarının ardından, Bakan soylu’nun yanıtlamasını talep ettiği soruları da şöyle sıraladı:

“Daha önce TBMM kuruluna iki kere getirilmiş ve bir kere veto edilip bir kere de geri çekilmiş bu tasarının tekrar gündeme getirilmesinin nedeni nedir? Tasarının daha önce reddine sebep olan maddelerde bir değişiklik yapılmış mıdır? Tasarı hazırlanırken hangi kurumlarla ve sendikalarla işbirliği yapılmıştır?

Tasarı hazırlanırken işçi sendikalarının görüşlerine başvurulmuş mudur? Başvurulduysa sendikalarla nasıl bir mutabakatta görüşülmüştür? Tasarıya göre işveren “esaslı bir gerekçesi” varsa, kiralık işçiyi emsal işi yapan işçilerden farklı koşullarda çalıştırabilecektir. Bu durumda işçiler aleyhine oluşabilecek suiistimaller ile ilgili bir çalışmanız da var mıdır? Varsa nedir? İş bu tasarı kabul edildiği takdirde mevcut çalışanların ne kadarının çalışma biçiminin değişeceği öngörülmektedir? İş bu tasarı kabul edildiği takdirde; çalışma barışına yansımaları hakkında bir öngörünüz var mıdır? Varsa nedir?”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler