1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitalp’ten “maske” sorusu
Yiğitalp’ten “maske” sorusu

Yiğitalp’ten “maske” sorusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitlap, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, Diyarbakır genelinde görev yapan kolluk kuvvetlerinden bir bölümünün neden maske taktıklarını sordu.

A+A-

HDP Milletvekili Sibel Yiğitlap, konu ile ilgili önergesini TBMM Başkanlığı’na vererek, sorularının İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını talep etti.

 

Önergesinde açıklamalarda da bulunan Yiğitalp “Diyarbakır genelinde kolluk kuvvetlerinin bir bölümü yüzleri maskeli şekilde görev yapmaktadır. Bizzat tarafıma milletvekili olduğumu belirtmeme rağmen kimlik soran yüzü maskeli kolluk kuvvetlerinden yüzlerini açıp kimlik göstermelerini istediğimde buna karşı çıkarak ne yüzlerini ne de kimliklerini göstermemişlerdir.

 

Bölge vekili olmama, yazılı ve görsel basında sık sık çıkmama rağmen beni tanımadığını söyleyerek kimlik göstermem konusunda ısrarcı ve kaba davranışlarda bulunmuşlardır” dedi.


Yiğitlap, yanıtlanmasını talep ettiği soruları da şöyle sıraladı:
“Kolluk kuvvetlerinin milletvekili olduğumu bilmelerine rağmen yüzlerini açıp kimliklerini göstermemelerinin yasal gerekçesi nedir? Kolluk kuvvetlerinin yüzleri kapatmalarının gerekçesi nedir? Bu uygulamanın yasal dayanağı nedir? Yüzleri maskeli şekilde çalışan kolluk kuvvetleri hangi başkanlığa ve birime bağlıdır?

 

Görev tanımları tam olarak nedir? Kılık kıyafet uygulamasında hangi mevzuata tabidirler? Herhangi bir toplumsal olayda sadece gözleri görünecek şekilde bir maske takarak dolaşan kolluk kuvvetleri ile ilgili kimliklerini belirleyecek herhangi bir emare ya da numara bulunmakta mıdır? Kurum içi bir soruşturma açmanız gerektiği hal ve durumlarda bu maskeli kolluk kuvvetlerinin kimlik tespiti nasıl yapılacaktır? Kolluk kuvvetlerinin yüzlerini kapatmasının herhangi bir cezai yaptırımı var mıdır? Varsa şimdiye kadar uygulanmış mıdır? Kolluk kuvvetlerinin yüzlerini kapatmasının sebebi keyfi güç kullanımına başvurmak mıdır?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler