1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitalp Sur’un çocuklarını sordu
Yiğitalp Sur’un çocuklarını sordu

Yiğitalp Sur’un çocuklarını sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Diyarbakır’ın sokağa çıkma yasağı süren Sur ilçesinden aileleriyle çıktıktan sonra, anneleri tutuklanınca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) bağlı yurtlara verilen ç

A+A-

Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, Ramazanoğlu’nun yazılı olarak yanıtlamasını istediği soruları sıralayan Yiğitalp “Sur' un sokağa çıkma yasağı olan mahallelerinde, 7 Mart 2016 Pazartesi günü tahliye edilen 19 çocuktan 8'inin savcılık kararı ile SHÇEK'e verildiği belirtilmektedir” dedi.

Yiğitalp, önergesinde sorduğu sorular ise şöyle: “Sur’dan sokağa çıkma yasakları süresince kaç çocuk tahliye edilmiştir? Bu çocukların yaş ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır? Tahliye edilen çocuklardan kaçı gözaltına alınmış, kaçı tutuklanmış, kaçı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) verilmiştir? 7 Mart 2016 Pazartesi günü tahliye edilen 19 çocuktan 8'inin savcılık kararı ile SHÇEK'e verildiği iddiası doğru mudur? Doğruysa verilen çocukların isimleri nedir? Bu çocukların SHÇEK'e verilmesine kim hangi yasal yetkiye dayanarak karar vermiştir? Bu kararda hâkim onayı var mıdır? Yazılı bir karar var mıdır varsa tebliğ edilmiş midir? Çocukların anne veya babaları olmasına rağmen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) teslim edilmelerinin yasal dayanağı nedir? Bu konuda bir mahkeme kararı var mıdır?”

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT