22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Yiğitalp çocuk ve genç işçileri sordu

Yiğitalp çocuk ve genç işçileri sordu

15 Şubat 2016 Pazartesi 10:52

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, çocuk ve genç işçilerin sayısı, yaş, cinsiyet, sektör ve illere göre dağılımlarını, günde kaç saat çalıştıklarını ve okula devam edip etmediklerini TBMM’ye verdiği soru önergesiyle surdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, çocuk ve genç işçilerin sayısı, yaş, cinsiyet, sektör ve illere göre dağılımlarını, günde kaç saat çalıştıklarını ve okula devam edip etmediklerini, TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını istedi.
 
Çocuk Hakları Sözleşmesini Hatırlattı
 
Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp, soru önergesinde; Türkiye’nin imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 32. maddesinde “Taraf devletler, çocuğun ekonomik sömürüye ve her türlü tehlikeli işte ya da eğitimine zarar verecek ya da sağlığı veya bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal ya da toplumsal gelişmesi için zararlı olabilecek nitelikte çalıştırılmasına karşı korunma hakkını kabul eder” denildiği hatırlatmasında bulundu.

 

Yiğitalp ayrıca; Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılması Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in 4. Maddesine göre: “14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişi” çocuk işçi olarak tanımlandığını anımsattı. Yiğitalp şu soruları yöneltti:
 

“1) 2016 yılı itibariyle Türkiye’de toplam kaç tane çocuk işçi vardır?

2) Çocuk işçilerin yaş, cinsiyet, çalıştığı sektör ve ile göre dağılımı nasıldır?

3) Okula devam ederken çalışan çocuk işçi sayısı kaçtır?

4) Okula devam eden çocuk işçiler günde kaç saat çalışmaktadırlar?

5) Okula devam etmeyen çocuk işçiler günde kaç saat çalışmaktadırlar?

6) Son 13 yılın çocuk işçi sayıları nedir?

7) 2015 yılında kaç çocuk işçi iş kazasında hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybeden çocuk işçilerin; yaş, cinsiyet, çalıştığı sektör ve ile göre dağılımı nasıldır?

8) 4+4+4 eğitim sistemi uygulamaya konulduğundan beri çocuk işçi sayısında nasıl bir değişim gözlenmiştir?

9) Bakanlığınız tarafından çocukların çalışmaması ya da çalıştırılmaması ile ilgili bir stratejiniz var mıdır? Varsa nedir?”
 
Uluslararası Sözleşmeleri Bir Kez Daha Hatırlattı
 
Yiğitalp genç işçiler ile ilgili olarak verdiği soru önergesinde yine Türkiye’nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmeleri hatırlattı. Türkiye’nin imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 32. maddesinde “Taraf devletler, çocuğun ekonomik sömürüye ve her türlü tehlikeli işte ya da eğitimine zarar verecek ya da sağlığı veya bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal ya da toplumsal gelişmesi için zararlı olabilecek nitelikte çalıştırılmasına karşı korunma hakkını kabul eder.” denildiğini bir kez daha hatırlatan Yiğitalp, Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılması Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in 4. Maddesine göre: “15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişi” genç işçi olarak tanımlandığını anımsattı. Yiğitalp genç işçiler ile ilgili olarak verdiği soru önergesinde de şu 8 sorunun yanıtlanmasını istedi:
 
“1) 2016 yılı itibariyle Türkiye’de toplam kaç tane genç işçi vardır?

2) Genç işçilerin yaş, cinsiyet, çalıştığı sektör ve ile göre dağılımı nasıldır?

3) Okula devam ederken çalışan genç işçi sayısı kaçtır?

4) Okula devam eden genç işçiler günde kaç saat çalışmaktadırlar?

5) Okula devam etmeyen genç işçiler günde kaç saat çalışmaktadırlar?

6) Son 13 yılın genç işçi sayıları nedir?

7) 2015 yılında kaç genç işçi iş kazasında hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybeden genç işçilerin; yaş, cinsiyet, çalıştığı sektör ve ile göre dağılımı nasıldır?

8) Bakanlığınız tarafından çocukların çalışmaması ya da çalıştırılmaması ile ilgili bir stratejiniz var mıdır? Varsa nedir?”

 

(Engin Öztürk)

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 979
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com