1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitalp, Bakan Avcı’ya valiliklere gönderilen yazıyı sordu
Yiğitalp, Bakan Avcı’ya valiliklere gönderilen yazıyı sordu

Yiğitalp, Bakan Avcı’ya valiliklere gönderilen yazıyı sordu

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından KESK ve bağlı sendika Eğitim Sen'in 29 Aralık 2015 günü barış talepli bir günlük iş bırakma eylemi sonrası Valiliklere gönderildiği belirtilen yazıyı Milli Eğitim Bakanı Nabi Av

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, 11 Ocak 2016 tarihinde yazılı basında çıkan haberlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından KESK ve bağlı sendika Eğitim Sen'in 29 Aralık 2015 günü barış talepli bir günlük iş bırakma eylemi sonrası Valiliklere gönderildiği belirtilen yazıyı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sordu. Gönderildiği iddia edilen yazıda şunlar yer alıyor:

 

“Son zamanlarda bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin PKK ile mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde karar almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır.

 

Eğitim çağında bulunan öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığımız Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesi hususunda gereğini arz/rica ederim.”
 
Söz konusu yazıyı soran Yiğitalp, şu soruları yöneltti:
 
“* Bakanlığınız tarafından Valiliklere bu içerikli bir yazı gönderilmiş midir?
 
* Bakanlığınız tarafından gönderildiği iddia edilen bu yazı ile amaçlanan nedir?
 
* Valiliklerden Bakanlığınıza gelecek bilgiler hangi amaçla kullanılacaktır?
 
* Bakanlığınız tarafından gönderildiği iddia edilen bu yazı ile yapılmak istenen eğitim emekçilerinin fişlenmesi midir?
 
* Son zamanlarda eğitim emekçilerin üzerinde giderek artan siyasal baskıları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
* İddia edildiği üzere ilgili bilgilerin özellikle Bakanlığınızın Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesinin istenmesinin gerekçesi nedir?
 
* Öğretmenlik mesleği sadece okulla, öğretmenin edindiği bilgilerin, daha çok da alan bilgisinin öğrencilere aktarılması ile sınırlı değildir.

 

Öğretmenlik toplumun ve öğrencinin yaşamında önemli bir yer edinen entelektüel bir meslektir. Bu kapsamda öğretmen sadece bir öğretici değil Gramsci’nin tanımlamasıyla organik aydındır ve toplumsal dönüşümlerin sağlanmasında kilit bir role sahiptir.

 

Toplumsal sorunların doğrudan muhatabıdır. Söz konusu yazıda ise öğretmenlik mesleğinin sadece okula sıkıştırıldığı ve toplumsal sorunlara duyarsızlaştırılmak istendiği bir çerçeve söz konusudur.

 

Bakanlık olarak öğretmenlik mesleğini nasıl tanımlamaktasınız? Öğretmenlerin toplumsal rol ve sorumlulukları hakkında belirlediğiniz çerçeve nedir?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler