1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yiğitalap, Kur’an kursundaki faciayı sordu
Yiğitalap, Kur’an kursundaki faciayı sordu

Yiğitalap, Kur’an kursundaki faciayı sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili, Kulp’un Karaağaç köyünde, Kur’an kursunda çıkan yangını, yazılı olarak yanıtlamasını istediği soru önergesiyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sundu.

A+A-

Önergesinde, Kulp İlçesi’ne 17 kilometre uzaklıktaki Karaağaç (Benin) Köyü’nde bulunan yatılı Kur’an Kursu binasında 1 Aralık günü sabah saat 02.40 sıralarında yangın çıktığını hatırlatan Yiğitalp “Kulp itfaiyesinin yaptığı ilk tespitlere göre yangın elektrik sobasının devrilmesi sonucu çıkmıştır. Yangını fark eden çocuklar pencereden atlayıp kurtulurken aşırı sıcaklıktan genleşerek kilitlenen plastik kapıların açılmaması nedeniyle dışarı çıkamayan öğrencilerden 6’sı yaşamını yitirmiş, 3 öğrenci ise son anda yaralı olarak kurtarılmıştır” dedi. 


Yiğitalp, bu açıklamalar ışığında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlamasını istediği soruları şöyle sıraladı:


“Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Karaağaç Kur’an Kursu yatılı bir kurs mudur? Eğer yatılı bir kurs ise Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’ ne göre kursun açılması için aranan şartlarda yer alan: “Açılışta aranacak belgeler Madde 66 - (1) c) Bina içinde; 17. Yangın merdiveni ve yangın söndürme cihazı ve tesisatı” olma kuralına uygun mudur? Kurs açılmadan önce sorumlu olan kamu kuruluşlarınca, bu binanın eğitim-öğretim ve sağlık açısından kurs binası olmaya elverişli olduğuna dair rapor düzenlenmiş midir? Bu raporlarda yangın ve olası afet durumunda alınması gereken tedbirlere ilişkin hangi tespitler yapılmıştır? Bu kursta resmi olarak çalışan kaç kişi vardır ve görevleri nedir? Bu kursta yatılı kalan kaç çocuk vardır?

 

Yatılı kurs binasında bulunan kaloriferler neden çalışmamaktadır/yeterli derecede çalışmamaktadır? Neden elektrikli ısıtıcı kullanılmaktadır? Elektrikli ısıtıcının öğrencilerin uyuduğu saatte açık olmasının bir yangına sebep olabileceği öngörülememiş midir? Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’ ne göre; “Denetim ve gözetim Madde 75 - (2) Kur’an kurslarında eğitim-öğretimin devam ettiği süre içinde müftüler ile din hizmetleri ve eğitimi şube müdürleri her hafta bir Kur’an kursunu denetlerler.”

 

Bu kurs en son ne zaman, kim tarafından denetlenmiştir? En son denetim raporuna istinaden eksiklikleri var mıdır/varsa nelerdir? Bu eksiklikler giderilmemişse nedeni nedir? Yaşamını yitiren çocuklarda üçünün Kursun bulunduğu köyde, ikamet ettikleri belirtilmektedir. Bir çocuğun yatılı Kur’an Kursunda kalabilmesi için gerekli şartlar nelerdir? Aynı köyde oturduğu halde bu çocuklar neden kursta yatılı olarak kalmaktadır? Aynı zamanda zorunlu eğitim öğretim çağında olan bu çocuklar ilköğretim ve ortaöğretimdeki eğitimlerine devam edebilmektedirler mi? Okullarına devam edebilmektedirler mi? Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu öğrenciler ile ilgili yürüttüğü çalışmalar nelerdir?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler