1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YGS'de 2 soru iptal edildi! İşte iptal edilen sorular
YGS'de 2 soru iptal edildi! İşte iptal edilen sorular

YGS'de 2 soru iptal edildi! İşte iptal edilen sorular

YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren YGS sınav sonuçları büyük heyecan içinde bekleniyor.

A+A-

ÖSYM'den YGS ile ilgili flaş açıklama geldi. YGS'de bir sorunun cevabı değiştirilirken, 2 sorunun da iptal edildiği duyuruldu. Peki YGS sınav sonuçları açıklandı mı? 

YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacağı belli oldu mu? ÖSYM'nin açıklamasına göre YGS sınavının yarın açıklanması bekleniyor.  Binlerce adayın merakla beklediği YGS sınavının açıklanmasına saatler kala YGS sınavında 2 sorunun iptal edildiği açıklandı. YGS sınavında hangi sorular iptal edildi. İşte ayrıntılar... 
ÖSYM Başkanı Demir YGS'de 2 sorunun iptal edildiğini duyurdu. Ayrıca bir sorunun da yanıtı değiştirildi...
 
Matematik testinin 15., Fen testinin ise 9. sorusu iptal edildi.
 
Fen bilimleri testinin 7. sorusunun doğru şıkkı A değil, D oldu.YGS sınav sonuçlarına ilişkin tüm bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz...

İŞTE İPTAL EDİLEN İKİ SORU

ygs-de-2-soru-iptal-edildi-peki-ygs-sinav-sonucla-2067906.jpegygs-de-2-soru-iptal-edildi-peki-ygs-sinav-sonucla-2067908.jpeg

Küçük yaşlarda başladığımız eğitim öğretim hayatımız, bir iş sahibi olduğumuz zaman bile devam edebilmektedir. Küçük yaşlarda ilkokul ile başlayıp, lise ve üniversite ile devam ettiğimiz eğitim hayatımız üniversiteden mezun olunca meslek edinmiş olduğumuz için bitmiş kabul edilmektedir. Ancak günümüzde bir üniversiteye girebilmek o kadar da kolay değildir. Günümüzde üniversiteye girebilmek için ilk önce küçük yıllarda başladığımız 8 yıllık örgün öğretim hayatımızı tamamlayıp, bir liseye devam edip mezun olmamız gerekmektedir.13 Mart 2016 Pazar günü YGS'ye giren öğrenciler merak içinde YGS sınav sonuçlarını bekliyor. ÖSYM'nin açıkladığı tarihe göre YGS sınav sonuçları 25 Mart'ta açıklanacak. YGS sınav sonuçlarına nereden ulaşacağınıza haberimizden görebilirsiniz.

8 yıllık örgün eğitim öğretim günümüzde artık şu şekilde işlenmektedir; ilk 5 yıl ilkokul ve son 3 yıl ortaokul olarak iki aşamalı olmuştur. Ortaokul daha çok liseye hazırlama adına bilgi düzeyine geçişi temsil etmektedir. İlk 5 yıl ise temel eğitim olan okuma yazma gibi eylemlerin çocuklarımıza öğretilmesi ve ders öğretilmesinden oluşmaktadır.

Ortaokuldan sonra liseye geçiş yapabilmek için bir sınava girmemiz gerekmektedir. Bu sınav geçtiğimiz yıllarda başka bir sistem ile değiştirilmiştir. Yeni sistemimizin ismi TEOG’dur. Yani Temel Öğretime Geçiş sınavıdır. Bu sınav sonucuna göre puanımızın ve uygun olduğumuz bir liseye yerleştiriliriz. Lise hayatımızda 4 yıl sürmektedir. Liseden mezun olmak için 4 yılı tamamlamamız gerekmektedir. Ve lise bizi üniversite sınavına hazırlama kapsamında aldığımız eğitimi vermektedir. Liseden mezun olduğumuz zaman bir sınava daha girmekteyiz. Bu sınav üniversite için girmiş olduğumuz ilk sınavdır. Ve sınav iki aşamada yapılmaktadır. YGS ve LYS olarak ikiye ayrılmış olan sınav düzeni şu şekildedir; ilk sınav ve genel sınav olan YGS sınavının baraj puanını geçtiğimizde ikinci sınav olan LYS’ye girmeye hak kazanmış olacağız. YGS yani açılımı ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile bir üniversiteye gidebilmek mümkündür. Ancak bu üniversiteler genellikle 2 yıllık olup, daha çok meslek lisesi okumuş olan adaylar tarafından tercih edilmektedir.

YGS sınavından sonra barajı geçmiş olup devam etmek adaylarımız LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavına gireceklerdir. Bu sınav lisede seçmiş olduğumuz sayısal, eşit ağırlık veya sözel gruplarının ayrı ayrı girmiş olduğu sınavdır ve lisede okumuş olduğumuz alanlara göre meslek seçimi yapabileceğimiz bir sınavdır. Bu nedenle lisans olarak adlandırılmıştır.

YGS puanlama sistemi şu şekildedir;

YGS 1 ve YGS 2 – Sayısal ağırlıklı olan kısmıdır. Buradan Temel Matematik ve Fen Bilimleri netlerinizi görebilirsiniz.

YGS 3 ve YGS 4 – Sözel ağırlıklı olan kısmıdır. Buradan Sosyal Bilimler ve Türkçe netlerinizi görebilirsiniz.

YGS 5 ve YGS 6 – Eşit ağırlıklı olan kısmıdır. Buradan Türkçe ve Temel Matematik netlerinizi görebilirsiniz.

Bu bölümlerin netlerine göre internet üzerinde oluşturulmuş puan hesaplama bölümünden puanınızı hesaplayabilirsiniz. Hesapladığınız puana okul puanınız dahil olmayacaktır. YGS sınav sonuçları genellikle sınavdan 1 hafta sonra veya 15 gün sonra açıklanmaktadır. Bu yılda YGS sınav sonuçları 25 Mart'ta açıklanacak. YGS sınav sonuçlarına ÖSYM'nin aday işlemleri sisteminden ulaşabilirsiniz. YGS sınav sonuçları için T.C. kimlik numaranız ile şifrenizi kullanmanız gerekiyor. Açılacak sayfada YGS sınav sonuçlarına erişim sağlayabileceksiniz. YGS sınav sonuçlarından sonra LYS'nin olmasını bekleyecek ve hayallerinize bir adım daha yaklaşacaksınız. YGS sınav sonuçları ile ilgili linke yukarıdan erişebilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT