1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yezidilere dayanışma ziyareti
Yezidilere dayanışma ziyareti

Yezidilere dayanışma ziyareti

Sincar bölgesinde IŞİD'in saldırılarından dolayı Diyarbakır'a sığınan Yezidileri, İslami sivil toplum kuruluşları ziyaret etti.

A+A-

IŞİD'in saldırılarından kaçarak Türkiye'nin bir çok bölgesine yerleşen Yezidiler için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümer Park'ta barınmaları için çadır kurdu.

Sümer Park içerisinde yaşamlarını sürdüren Yezidileri bugün İslami sivil toplum kuruluşları ziyaret etti. Yezidilerle bir araya gelen STK temsilcileri, onların için yardım çağrısında bulundu.

Ziyaretin ardından STK'lar adına açıklama Zeytin Dalı Barış Platformu Sözcüsü Muhammed Akar, Yezidilerin acılarını paylaşmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, IŞİD'in yaptığı saldırıları da kınadı. IŞİD gibi örgütlerin İslam diniyle hiçbir ilgisinin olmadığını belirten Akar, "Suriye'de, Kürdistan'da ve birçok bölgede IŞİD'in katliamları neticesinde mağdur olmuş, zulüm görmüş, katledilmiş ve çocukları öldürülmüş kadınları maalesef köle pazarında satılan zulüm altında inleyen bütün bu kardeşlerimizi duygu ve acılarını paylaşmak üzere buraya geldik.

Diyarbakır'da yüzlerce zulümden kaçan Kürdistanlılar bulunuyor. Biz bir dayanışma ruhuyla acılarını paylaşmak için geldik. IŞİD ve benzeri zulüm uygulayan örgütlerin İslam ile bir ilgisinin olmadığını ifade etmek istiyoruz. Şefkat ve Merhamet dini olan İslam ile hiçbir şekilde bağdaşmayan uygulamalarla her ırktan, her gruptan, etnikten gruptaki insanlara özellikle Yezidilere zulüm eden bu grubu kınıyoruz. Yezidi kardeşlerimiz yalnız değildir. Bu bir insani yardımlaşma ve dayanışmadır. Her kesimin yardımlarını esirgememelerini istiyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT