1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Yetkiyi veren sorumludur'
'Yetkiyi veren sorumludur'

'Yetkiyi veren sorumludur'

Diyarbakır'da 5 ay önce polis panzerinin çarpması sonucu Şahin Öner'in (19) yaşamını yitirmesine ilişkin başlatılan soruşturmada bir gelişme olmazken, Öner ailesi, Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemlerinin ardından “Polisimiz kahramanca destan yazmıştır

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün katıldığı Polis Akademisi'nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Gezi Parkı eylemcilerine yönelik polisin uyguladığı şiddetini savunarak, “Polis, amirden aldığı emirle, yetki çerçevesinde görevini başarı ile yerine getirdi. Polisimiz, bir başka ülkede yaşansa, asla tahammül edilmeyecek saldırılara tahriklere, hukuk dışına kesinlikle çıkmadan gösterilere karşı koymuş, adeta kahramanlık destanı yazmıştır” demişti.

'Her şey ortadaydı zaten'

Başbakan'ın yaptığı açıklamalara, çocuklarını polis şiddetiyle kaybeden Öner ailesinden tepki geldi. Panzer çarpması sonucu yaşamını yitiren Şahin Öner 'in (19) babası Mehmet Şirin Öner ve ağabeyi Emin Öner, soruşturma sürecini ve Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını DİHA' ya değerlendirdi. Oğlunun katledilmesinin üstünden 5 ay geçmesine rağmen suçluların yakalanmadığını ifade eden baba Mehmet Öner, “Her şey ortadaydı zaten, nasıl katledildiği belliydi. Elinde bomba patladığını söylediler; ama öyle bir şey olamadığı da ortaya çıktı. Ben oğlumu gördüm her tarafı sağlamdı. Oğlumu panzerle ezdikten sonra hastaneye götüreceklerine, karakola götürdüler. Bu polisler hala tüm bunlara rağmen serbest. Soruşturma için adli tıptan rapor bekliyorlar bu kadar süre boyunca çıkmaması kabul edilecek gibi değil” dedi. Oğlunun ölümünden sorumlu olan polislerin hala yargı önüne çıkmadığını dile getiren baba Öner, soruşturma safhasının bile tam olarak yapılmadığını ve katillerin dışarıda olduğunu dile getirdi. Duygulanan ve gözü uzaklara dalan baba Öner, konuya ilişkin daha fazla konuşamayacağını söyledi.

 'Benim polisim değilsin'

Başbakan'ın polis şiddetini meşru görmesini kabullenmeyeceklerini ifade eden ağabey Emin Öner, şunları dile getirdi:

“Başbakan bugün kalkıp polis şiddetini meşru gösteriyor bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bütün dünya bu şiddeti görüyor ama yine kendini meşru göstermeye çalışıyor. Milletvekillerinde olamayan yetkileri getirip polise veriyor. Benim polisim gaz da sıkar, su da sıkar cop da kullanır. Bunu bir başbakan olarak halkına reva görüyorsa ne diyebilir ki biz. Lise öğrencisinin polisler tarafından katledilmesi gerçek bir katliamdır. Sen polis olarak bu ülkede görev yapıyorsan bu ülkenin vatandaşlarını malıyla canıyla koruman gerekir. Sen beni korumuyorsan benim polisim değilsin.”

'Binlerce Şahin gider'

Gezi Parkı eylemleri sonucunda 4 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Öner, “Başbakan kendi polisini kahraman gösteriyor. Bunu gezi olaylarında gördük özgürlük isteyen bir vatandaşa cop ve biber gazı ile mi cevap verilecek? Yetmedi 4 kişinin ölümüne sebep verdi. Bu şekilde devam ederse bir değil binlerce şahin gidecek. Biz istiyoruz ki ülkenin vatandaşlarıysak bizim yaşama haklarımıza ve özgün taleplerimize karşı çıkmaman gerekiyor. Her şey bizim gibi olsun demiyoruz ama dünyada diğer insanlar nasıl yaşıyorsa biz de o şekilde yaşamak istiyoruz. Bu ölümlerden bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sorumludur. Sen bu polisleri bu kadar yetkilendirirsen sonuç bu olur. Kim yetki verirse suç da ona aittir. Bu kadar şiddeti bu kadar katliamı nasıl meşru gösterebiliyorsun? Bunu neye dayanarak yapıyorsun” diyerek, sitem etti.

HABERE YORUM KAT