1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeterli-dengeli beslenme ve hareketli yaşam
Yeterli-dengeli beslenme ve hareketli yaşam

Yeterli-dengeli beslenme ve hareketli yaşam

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğünce "Yeterli-dengeli beslenme ve hareketli yaşam kurulu" toplantısında alınan kararlar açıklandı.

A+A-
Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, başkanlığında oluşturulan kurul tarafından, yeterli-dengeli beslenme ve hareketli yaşam için alınan kararlar açıklandı. Bu kapsamda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce belediyelerle işbirliği yapılarak ilde yürüyüş alanlarının artırılması için görüşmeler yapılacağı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünde çalışan antrenörlere, sporcu beslenmesi konusunda eğitim verilecek. Sağlıklı beslenme ve obezite ile mücadele konusunda kamu spotlarının yerel kanallarda gösterilmesi için Sağlık Bakanlığının görüşü alınacak. Yenişehir Halk Merkezinde, sağlıklı yaşam için bina giydirilmesi yapılacaktır. Tuza dikkat konusu ile ilgili okullarda resim, kompozisyon ve slogan yarışması düzenlenecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile işbirliği halinde kamu kurumlarının mutfaklarında besin hazırlama ve tuz konusunda eğitim yapılacak. Aile Destek Merkezlerinde kursiyerlere yeterli dengeli beslenme eğitimi verilecek. Sağlıklı yaşam konusunda Dicle Üniversitesi'nde farkındalık yaratmak için yemekhane ve kantinlerde afişler asılacak. Belediyeler tarafından okullarda spor aletleri temin edilecek. Fırıncılar ve kasaplara besin hijyeni konusunda eğitimler verilecek."
 
 
Muhabir: Aziz Aslan 
Yayınlayan: Necdet Doğruyol

HABERE YORUM KAT