1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'Yeşilmen'in ateşli silahla öldürüldüğünü açığa çıkaracağız'
'Yeşilmen'in ateşli silahla öldürüldüğünü açığa çıkaracağız'

'Yeşilmen'in ateşli silahla öldürüldüğünü açığa çıkaracağız'

İnsan hakları savunucuları ve hukukçular, Nusaybin'de evinin kapısında öldürülen 5 çocuk annesi Selamet Yeşilmen'in (44) ölümünün manipüle edilmek istenmesine tepki gösterdi.

A+A-

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre, Sur ve Silvan'da da benzer durumlarla karşılaştıklarını belirten isimler, Yeşilmen'in ateşli silahla vurularak öldürüldüğü en kısa zamanda açığa çıkaracaklarını söyledi.
Mardin'in Nusaybin ilçesinde, 15 Kasım günü evinin kapısında katledilen 5 çocuk annesi Selamet Yeşilmen'in (44) failleri hala ortaya çıkarılmadı. Hazırlanan otopsi raporu ile Yeşilmen'in kurşun değil, şarapnel parçasıyla öldüğünü ifade edildi. Ancak Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin otopsi raporundaki "penetran (aşırı delici) cisim yaralanması" vurgusunun keskin nişancılar tarafından kullanılan ve mermisi normalden daha hızlı gittiği için vücutta parçalanan bir silaha ait olduğunu kaydetmesiyle işlenen cinayete ilişkin yapılmak istenen manipülasyonu ortaya koydu.
 
'Kaymakamlık suçu üzerinden atmak istiyor'
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Yöneticisi Hatice Demir, Kaymakamlık ve diğer resmi yetkililerin Yeşilmen'in ateşli silahla katledilmediği yönündeki iddialarının somut delillerini ortaya koymak zorunda olduğunu kaydetti.

"Somut delilleri ortaya koyamıyorlarsa ve olayı aydınlatmıyorlarsa şüphe kendilerinin üzerindedir" diyen Demir, Kaymakamlık ve diğer yetkililerin üzerlerine atılan suçlamalardan kurtulmak için suçluları korumak niyetinde olduklarını söyledi. Demir, ancak yapılan açıklama ile kimsenin Yeşilmen'in polislerce katledilmediğine inandırılamayacağını ifade etti.


Demir, Yeşilmen'in iki çocuğuyla evinin kapısının önünde vurulup hayatını kaybetmesi üzerinden halen devam eden sokağa çıkma yasağını da sorguladı. Demir, yasak "can güvenliğini sağlamak" gerekçesiyle alınıyorsa, Selamet'in can güvenliğinin neden sağlanamadığını sordu?
 
'Yetkililerin açıklamaları doğruyu yansıtmıyor'
 
Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen de Yeşilmen'in katledilmesiyle ilgili devlet yetkililerince yapılan açıklamaların doğruyu yansıtmadığı gibi hukukçular olarak kendilerini tatmin etmediğini söyledi. Özmen, "Selamet Yeşilmen'in otopsi raporunda çoklu kemik kırığı ve şarapnel parçalarının neden olduğu bir ölümden bahsediliyor. Oysaki vücuttan çıkarılan parçaların şarapnel olup olmadığı veya nasıl bir cisme ait olduğuna dair bir tespit yok" dedi.
 
'Evinin yakınında patlayan bir bomba izi yok!'
 
Görgü tanıklarının anlatımı, olayın meydana gelişi ve Silvan, Cizre ve Sur gibi sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı diğer yerlerde yaşananlar gibi Yeşilmen'in de keskin nişancılar tarafından vurulduğu kanaatinde olduklarını söyleyen Özmen, şunları söyledi:

"Yeşilmen evinin kapısında vuruluyor. Şarapnel parçalarının bu kadar yakından isabet etmesi için evinin çok yakınında bir bombanın patlaması gerekmiş olacak. Bir evin civarında öyle bir şey yok. Evinin camlarını duvarları ve yıkılması gerekir. Ama öyle bir durum da söz konusu değildir. Hazırlanan otopsi raporu eksik bir rapordur. Cizre'de kafatasından vurulan birçok kişi olmasına rağmen bu yönlü açıklamalarla karşılaştık. Yine Nihat Kazahan için de birçok şey söylendi. Nihat Kazahan'ı katledenler otaya çıktı. Bizce Yeşilmen ateşli silahla vuruldu. Bu da en kısa zamanda ortaya çıkacağına inanıyoruz."
 
'Sivil insanlar katlediliyor'
 
Kürtlerin özerklik taleplerinin ardından çok yoğun bir şekilde sivil katliamlar meydana geldiğine dikkat çeken Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Gülşen Özbek ise sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte sivil insanların sokak ortasında katledildiğine işaret etti. "Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde hukuk örgütleri olarak yapmış olduğumuz incelemeler ve dinlediğimiz tanıklardan yola çıkarak, sivil katliamların faillerinin kolluk kuvvetleri olduğu noktasında şüphe götürmez bir gerçeklik söz konusu" diyen Özbek, en son Nusaybin'de Selamet Yeşilmen'in katledilmesi olayının da önceki sivil katliamlardan farksız olduğunu kaydetti.
 
'Şarapnel olsaydı dış yüzeyde yaralama olurdu'
 
Nusaybin Kaymakamlığı'nın, Yeşilmen'in ölümüne şarapnel parçalarının neden olduğu yönündeki açıklamasının doğru olmadığını ifade eden Av. Özbek, bu bulguya nasıl ulaşıldığı sorularının cevapsız kaldığını belirtti. Özbek, "Uzaktan hedef gözeterek bir yaralanmanın olduğu söz konusudur. Son zamanlarda Cizre'de ve Silvan'da bu tür durumlara tanıklık ettik. Selamet Yeşilmen ile ilgileri tüm bulguları yan yana getirdiğimizde bir keskin nişancı tarafından hedef alındığını ve katledildiğini söyleyebiliriz. Şarapnel parçası değil, eğer öyle olsaydı dış yüzeyde yaralama ve tahribata yol açardı. Yaşamını yitiren Yeşilmen'in iç organları parçalanmış durumda" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler