1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeşiller Partisi'nden Belediyeye ziyaret
Yeşiller Partisi'nden Belediyeye ziyaret

Yeşiller Partisi'nden Belediyeye ziyaret

Avrupa Yeşiller Partisi milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Eş Başkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

A+A-

Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı ortamı yerinde görmek, yaşanan hak ihlallerini yerinde incelemek amacıyla Diyarbakır’a gelen Avrupa Yeşiller Partisi Eş Başkanı Monica Frassoni, MP/MEP Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Ska Keller, Helga Trüpel, Josep Maria Terricabras, Tatjana Zdanoka, Ozan Yanar, Sabine Meyer, Danışman Eli Nebreda, Heinrich Böll Vakfı’dan Kristian Brakel, Türkiye Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Konsey Üyesi Türkan Uzun, Finlandiya Türk-Kürt Film Yapımcısı Derya Tekin, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Frassoni: Siviller için kaygılıyız

Ziyarette heyet adına konuşan Avrupa Yeşiller Partisi Eş Başkanı Monica Frassoni, Diyarbakır’a gelmeden önce Mardin’in Derik ilçesine gittiklerini, orada kapalı olan yolları, oluşan ortamı yakından gördüklerini ifade ederek, özellikle sokağa çıkma yasağının ilan edildiği alanlarda yaşayan sivillerin yaşamından kaygı duyduklarını söyledi. Türkiye’de devam eden barış görüşmelerini yakından takip ettiklerini ve bu görüşmelerden oldukça umutlu olduklarını belirten Frassoni, “Ama şu an gelinen noktada kaygılı olduğumuzu da belirtmek isterim.” dedi.

Eş Başkanlar: Sivillerin zarar görmemesi için çabalıyoruz

Eş Başkan Gültan Kışanak ise, kentte çatışmanın ötesinde bir durumun yaşandığına dikkat çekti. İlk kez sivillerin yaşam alanlarında böylesi bir ağır tablonun yaşandığını vurgulayan Kışanak, Avrupa’nın sessizliğini anlamakta zorlandıklarını ifade etti. Sivillerin zarar görmemesi için çabaladıklarını belirten Kışanak, Sur’da 200’e yakın sivilin olduğunu, bu sivillerin arasında kadınlar, çocuklar ve bebeklerin bulunduğunu dile getirdi. Savaşın Kürtlerin kendi kendilerini yönetme isteğinden kaynaklandığını söyleyen Kışanak, “Bu taleplerden dolayı devletin tüm bunları yapmaya hakkı var, gibi bir algı oluştu. Oysa özerklik demokrasinin en temel ilkesidir.” dedi.

Eş Başkan Fırat Anlı da, temennilerinin yeniden müzakere masasına dönülmesi ve barışçıl yöntemlerin esas alınması olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Ama Cizre ve şu an Sur’da yaşananlar, bu masayı uzaklaştırıyor.”  

HABERE YORUM KAT