1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeşil, Yeğen’den Sur’daki işsizler için öncelik istedi
Yeşil, Yeğen’den Sur’daki işsizler için öncelik istedi

Yeşil, Yeğen’den Sur’daki işsizler için öncelik istedi

İş-Kur üzerinden yılın 9 aylık döneminde istihdam edilenler, genel olarak iktidar milletvekillerine tanınan kontenjanlar, üzerinden işe alınıyor.

A+A-

Milletvekilleri de bu kontenjanları özellikle seçim dönemlerinde oy potansiyeli olan aile ve bölgelere dağıtıyor. Bu durum, toplumda adaletsiz bir denge yarattığı gibi, gerçek ihtiyaç sahiplerinin bu olanaktan yararlanmasına da engel teşkil ediyor.

Diyarbakır’da Sur’da yaşanan çatışmalar ve aylardır uygulanan yasak, birçok esnafın dükkanını kapatmasına neden olurken, binlerce kişinin de işsiz kalmasına neden oldu. Şimdi İş-Kur kadrolarının bu mağdurlara verilmesinin tam zamanı. Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Sur konusunda önemli bir girişim başlattı ve İş Kur kadrolarının Sur mağdurlarına verilmesini önerdi.

Yeşil, İş Kur kadroları ile ilgili bir rapor hazırlayarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğen’e sundu.

DTB Basın Bürosu’ndan bildirildiğine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğen beraberindeki SGK ve İş-Kur genel müdürleri ile birlikte DTB’yi ziyaret etti. Yeğen ve beraberindekiler, burada bir süre, DTB Başkanı Engin Yeşil, Meclis Başkanı Ahmet Ay, DTB Başkan Yardımcıları Şehmus Ayhan, Ramazan Özkılıç, Yönetim Kurulu Üyeleri Resül Gündoğan ve Şükrü Boylu ile fikir alışverişinde bulundu. Ziyarette, DTB Başkanı Yeşil, Bakan Yardımcısı Yeğen’e, “Ekonomik açıdan çözüm önerileri” başlıklı bir rapor da sundu.

“Esnafa faizsiz kredi verilmeli”

11 maddeden oluşan rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yeşil, “Başta sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde olmak üzere, bölgede faaliyet gösteren ve olaylardan etkilenen bütün esnafa ve KOBİ'lere faizsiz ve ön ödemesiz uzun vadeli kredi verilmelidir. Bu kredinin Tabanı 100 bin TL olmak üzere limiti firmaların büyüklüklerine göre belirlenmelidir. Ayrıca ihtiyacı olan firmalar için ‘Kredi Garanti Fonu’ şartları esnetilerek devreye sokulmalıdır. Olayların yaşandığı bölgelerde, vergi, stopaj, SGK ödemeleri, esnaf ve sanatkarın Bağ-Kur ödemeleri gibi devlet alacaklarının alınmamalı. Olayların yaşandığı bölgede, Firmaların kullandığı kredi, karşılıksız çekler, SGK primlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle oluşan ve kurumlarda negatif etki yaratan kayıtların göz önüne alınmamalı ve bu negatif kayıtlarında silinmeli” dedi.

“Yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalı”

Bankaların kredi kapama çağrıları, vadesinde kapatılan kredilerin tekrar kullandırılmaması veya yüksek faizle kullandırılması, gayrimenkul ipotek değerlerinin düşürülmesi ve yasal mevzuatlarda yer alan müşteri mahremiyetlerinin bankalar arasında paylaşılması gibi konuların tespiti ile bu konuda çalışma yapılması ve bölge firmalarının uğradığı haksızlığın da giderilmesinin sağlanmasını isteyen Yeşil, şunları kaydetti:

“Ayrıca, bölgede kullanılan tüm kredilerin bir yıl yapılandırılarak faizinin hazine Tarafından karşılanması gerekmektedir. 6111 Sayılı yasanın bölgede etkilenen bütün işletmeleri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenerek Vergi Borçlarının yeniden yapılandırılması, taksitlendirilmesi, faizlerin silinmesi gibi kolaylıkların sağlanması gerekmektedir. 2016 yılı ile yürürlüğe girecek olan, Akıllı Yazar Kasa uygulaması, E-Tebligat gibi diğer tüm kurumlara verilmesi gereken beyan ve bildirimlerin ertelenmesi gerekmektedir.

 

Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerinin yaşanan olaylardan dolayı, yıllık aidat ve Munzam aidat alacaklarının yeniden yapılandırılması ve faizlerinin silinmesi için gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılması gerekmektedir. Ayrıca bölgenin içinde bulunduğu koşullar göz önüne alındığında Vergi incelemelerinin tam bu dönemde yüksek ve geniş kapsamlı vergi incelemelerinin yapılıyor olması bölge iş camiasını demoralize etmekte ve olumsuz etkilemektedir. Bu kapsamdaki incelemelerin belirli bir süre durdurulması için gerekli düzenlemenin yapılması gerekmektedir.”

“Firmalar krediye ulaşamıyor”

Bölgede sokağa çıkma yasağı ile etkilenen işletmelerin 6. Bölge teşviklerinden faydalanmasını sağlayacak yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini anlatan Yeşil, şöyle dedi:

“Göç-Der’in açıklamış olduğu rakamların artacağı da göz önüne alınmalı, mağduriyet yaşayan ailelere ilişkin, barınma gıda ve benzeri ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışma yapılmalıdır. Yeni düzenleme ile hayata geçirilen asgari ücret uygulamasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çalışanların sigorta prim kesintisinin tamamının devlet karşılanması gerekmektedir. İş-Kur tarafından 9 aylık resmi kurumlarda istihdam edilen personel alımında ilimiz için önceliğin Sur İlçemizde ikamet eden işsiz vatandaşlarımıza verilmesi gerekmektedir. Bankalar teminatların ekspertiz değerini düşürmüş durumdadır. Bu nedenle de firmalar kredilere ulaşamamaktadır. Ayrıca tüm bu ekonomik tedbirlerin yanında asıl kalıcı çözüm, diyalog kapılarını açarak, kalıcı bir barışın sağlanması için çözüm sürecine dönerek sorunlarımızı çatışarak değil, konuşarak, tartışarak diyalog içinde çözmektir”

O raporun ayrıntılarına da Özgür Haber Gazetesi ulaştı. İşte DTB Başkanı Engin Yeşil’in bakan yardımcısına sunduğu “Ekonomik Açıdan Çözüm Önerileri” başlıklı raporun tam metni:

1.    Başta sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde olmak üzere, bölgede faaliyet gösteren ve olaylardan etkilenen bütün esnafa ve KOBİ'lere faizsiz ve ön ödemesiz uzun vadeli kredi verilmelidir. Bu kredinin Tabanı 100 bin TL olmak üzere limiti firmaların büyüklüklerine göre belirlenmelidir. Ayrıca ihtiyacı olan firmalar için "Kredi Garanti Fonu" şartları esnetilerek devreye sokulmalıdır.

2.    Olayların yaşandığı bölgelerde, Vergi, Stopaj, SGK ödemeleri, Esnaf ve Sanatkarın Bağkur ödemeleri gibi devlet alacaklarının alınmaması,

3.    Olayların yaşandığı bölgede, Firmaların kullandığı Kredi, Karşılıksız Çekler, SGK primlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle oluşan ve kurumlarda negatif etki yaratan kayıtların göz önüne alınmaması ve bu negatif kayıtlarında silinmesi

4.    Bankaların kredi kapama çağrıları, vadesinde kapatılan kredilerin tekrar kullandırılmaması veya yüksek faizle kullandırılması, gayrimenkul ipotek değerlerinin düşürülmesi ve yasal mevzuatlarda yer alan Müşteri mahremiyetlerinin bankalar arasında paylaşılması gibi konuların tespiti ile bu konuda çalışma yapılması ve bölge firmalarının uğradığı haksızlığın da giderilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, bölgede kullanılan tüm kredilerin bir yıl yapılandırılarak faizinin hazine Tarafından karşılanması gerekmektedir.

5.    6111 Sayılı yasanın bölgede etkilenen bütün işletmeleri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenerek Vergi Borçlarının yeniden yapılandırılması, taksitlendirilmesi, faizlerin silinmesi gibi kolaylıkların sağlanması gerekmektedir. 2016 yılı ile yürürlüğe girecek olan, Akıllı Yazar Kasa uygulaması, E-Tebligat gibi diğer tüm kurumlara verilmesi gereken beyan ve bildirimlerin ertelenmesi gerekmektedir. Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerinin yaşanan olaylardan dolayı, yıllık aidat ve Munzam aidat alacaklarının yeniden yapılandırılması ve faizlerinin silinmesi için gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılması gerekmektedir.

6.    Ayrıca bölgenin içinde bulunduğu koşullar göz önüne alındığında Vergi incelemelerinin tam bu dönemde yüksek ve geniş kapsamlı vergi incelemelerinin yapılıyor olması bölge iş camiasını demoralize etmekte ve olumsuz etkilemektedir. Bu kapsamdaki incelemelerin belirli bir süre durdurulması için gerekli düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

7.    Bölgede Sokağa çıkma yasağı ile etkilenen işletmelerin 6. Bölge teşviklerinden faydalanmasını sağlayacak yasal bir düzenleme yapılmalıdır.

8.    Göçder’in açıklamış olduğu rakamların artacağı da göz önüne alınmalı, mağduriyet yaşayan ailelere ilişkin, barınma gıda vb. ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışma yapılmalıdır.

9.   Yeni Düzenleme ile hayata geçirilen Asgari ücret uygulamasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışanların sigorta prim kesintisinin tamamının Devlet karşılanması gerekmektedir.

10.  İş Kur tarafından 9 Aylık Resmi kurumlarda istihdam edilen personel alımında İlimiz için Önceliğin Sur İlçemizde ikamet eden işsiz vatandaşlarımıza verilmesi gerekmektedir.

Ayrıca tüm bu ekonomik tedbirlerin yanında asıl kalıcı çözüm; Diyalog kapılarını açarak, kalıcı bir barışın sağlanması için Çözüm Sürecine dönerek sorunlarımızı çatışarak değil, konuşarak, tartışarak diyalog içinde çözmektir.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler