1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yerel seçimlere doğru
Yerel seçimlere doğru

Yerel seçimlere doğru

DİYARBAKIR- Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Sözcüsü Fatma Kaşan, "Yerel yönetim alanında da eşbaşkanlık sisteminin hayata geçirilmesi için çaba göstereceğiz. Bu süreç tamamlanıncaya kadar da DTK ve BDP'de uyguladığımız eşbaşkanlık formülünü hayata

A+A-

Kaşan, BDP il binasında yerel seçimlere ilişkin düzenlediği basın toplantısında eşbaşkanlık sisteminin partilerde yasallaştığını ancak belediyecilikte bunun geçerli olmadığını söyledi.

"Siyasi partilerde yasallaşan eşbaşkanlık sisteminin yerel yönetimlerde deyasal olarak uygulanması için çaba göstereceğiz. Bu süreç tamamlanıncaya kadar da DTK ve BDP'de uyguladığımız eşbaşkanlık formülünü hayata geçireceğiz" diyen Kaşan, DÖKH'ten bir kişinin de belediye meclis listesinde ilk sıradan aday adayı olduğunu belirtti.

- Kadın kotası 32'ye çıkarıldı

Kaşan, tüm il, ilçe ve beldelerde seçim çalışmalarına başlayacaklarını kaydederek, "Başlangıçta 23 olarak açıkladığımız kadın kotası 32'ye çıkarıldı. Çok eşli olan, kadına şiddet uygulayan, kadına gayri ahlaki tutum sergileyen aday adaylarının başvuruları kabul edilmeyecek" diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT