1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yerel seçimlerde, Diyarbakır kazanacak
Yerel seçimlerde, Diyarbakır kazanacak

Yerel seçimlerde, Diyarbakır kazanacak

Takvim Gazetesi Yazarlarından, Bülent ERANDAÇ Bugünkü yazısında Diyarbakır'da yapılacak yerel seçimleri değerlendirdi.Yerel seçimlerde, Diyarbakır kazanacak

A+A-

BÜLENT ERANDAÇ

Yerel seçimlerde, Diyarbakır kazanacak

29 Mart 2009\'da yapılacak, yerel seçimler devlet güvenliğini de içeren çok boyutlu bir biçimde ele alınıyor. Yerel seçimlere yönelik

29 Mart 2009\'da yapılacak, yerel seçimler devlet güvenliğini de içeren çok boyutlu bir biçimde ele alınıyor. Yerel seçimlere yönelik olarak, ülkenin coğrafi ve siyasi birliği ve güvenliği çerçevesinde bazı değerlendirmeler yapılıyor.

 

2009 yerel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu belediyelerinin DTP\'nin elinden AK Parti\'ye geçmesi, özellikle de Irak, İran, enerji sorunları ortadayken, ciddi bir güvenlik zafiyetinin önüne geçilmesi anlamına geliyor.

 

Kürt kökenli seçmenin yoğun olduğu doğu ve güneydoğu illerinde, DTP\'nin karşısına çıkacak tek sivil siyasi alternatifin AK Parti olduğu 2004 yerel seçimleri, daha çok da 2007 genel seçimi sonuçlarından görülebiliyordu.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan ve yeni genelkurmay başkanı orgeneral İlker başbuğ, konuya aynı perspektiften bakıyor. Yaklaşımları ortak olacak.

 

SOSYO-EKONOMİK PLAN

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu paketini,28 Mayıs 2008 tarihinde açıkladı.

 

Erdoğan,\'gençleri dağa çıkmaktan caydırmaya çalışıyoruz. hükümetin terörle mücadeleyi sadece askeri yöntemlerle değil, konu, sos yoekonomik, kültürel ve psikolojik boyutlarıyla da ele alInacaktır\'\'demişti.

 

\'Ülkenin batısında gördüğümüz her şeyi, doğuda da görebileceğiz\' diyen Erdoğan, 5 yıl içinde bölgede 2 büyük baraj ve su kanalının inşa edileceğini, yeni yolların yapılacağını, Suriye sınırındaki mayınların temizleneceğini, Güneydoğu\'da istihdamın artacağını anlattı, böylece \'dağa çıkmanın öne geçileceğini\' vurguladı.

 

Erdoğan, terörle mücadelenin psikolojik ve kültürel boyutlarına da değinerek, TRT\'nin Kürtçe yayın saatlerini genişletmesini sağlamıştı.

 

Yeni genelkurmay başkanı orgeneral İlker Başbuğ\'un son dönende verdiği \'sorun yalnızca askeri yöntemle çözülmez. Teröristle mücadelemizi\' tavizsiz biçimde sürdürürken, \'terörizmle mücadelemizi belki yeniden tanımlamak\' mecburiyetindeyiz.\'\' Sözleri dikkati çekmişti.

 

İlker Başbuğ Paşa\'nın son dört beş yıldır sürekli gündeme getirdiği bir yaklaşımdır bu.

 

Orgeneral Başbuğ\'un aynı çizgiyi geliştirerek sürdürmesi beklenmelidir.

 

Son günlerde Doğu ve Güneydoğu\'ya gidip gelen siyasi aktörlerin üzerinde birleştikleri bir sonuç var.

 

Son gelişmelerden sonra AKP\'nin bölgedeki oyları, çok güçlü bir destekle yukarı doğru tırmanıyor \'özellikle Diyarbakır\'da AK Parti lehine çok şaşırtıcı rakamlara ulaşılacağı tespiti\'\'vurgulanıyor.

 

AKP, 22 Temmuz\'un en önemli sürprizini Doğu ve Güneydoğu\'da etnik milliyetçilik yapan bir partiye karşı sergilediği performansla gerçekleştirmişti.

 

Bu durum, \'AKP\'nin kapatılmaması gerektiğini söyleyenlerin de kullandığı bir teze\' dönüşmüştü.