1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yerel mahkemeler farklı kararlar alıyor
Yerel mahkemeler farklı kararlar alıyor

Yerel mahkemeler farklı kararlar alıyor

SES Diyarbakır Şubesi, 4/C ile birlikte yaşanan mağduriyete ilişkin yerel mahkemeler tarafından alınan kararlarda bölgeler arası farklılık güdüldüğünü kaydederek, bu durumun adalete olan güvenin azalmasına neden olduğuna dikkat çekti.

A+A-
SES Diyarbakır Şubesi, kamu emekçilerinin 4/C ile karşı karşıya kaldığı mağduriyetlere ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi.
 
SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, özellikle 2000'li yıllardan sonra AKP ile birlikte özelleştirmelerin hız kazandığını, devlet güvencesiyle işe girip yıllarca emek veren insanların bir anda ya işsiz kaldığı ya da çok düşük maaş ve iş güvencesiz farklı iş yerlerinde çalışmak zorunda bırakıldığına dikkat çekti. Özelleştirmeye karşı direniş sergileyen işçilere karşı ise, AKP'nin adeta intikam alırcasına tüm itirazları ve karşı duruşları görmezden geldiğini, on binin üzerinde işçiyi 4/C statüsünde eğitim, büro, tarım ve sağlıkta istihdam ettirdiğini ifade eden Uyanık, "Sağlıkta aynı işi aynı mesaiyi harcadığı çalışma arkadaşıyla farklı haklardan ve farklı ücret alması adaletsizliği bir kez daha yüzümüze vuruyordu. Maddi kayıplarına yönelik birçok ilde olduğu gibi ilimizde de sağlıkta çalışan arkadaşlarımızın da döner sermayeden yararlanmasına ilişkin sendikamız aracılığıyla davalar açıldı. Açmış olduğumuz davalar, yerel mahkemeler tarafından ret edilmesi üzerine, olumsuz kararları bölge idare mahkemesi temyiz edildi. Bölge idare mahkemesi de idare mahkemesinin kararını onaylamasından sonra, bir üst mahkeme olan Danıştay'a, nihai kararı vermeleri için tekrar temyize gönderildi. Ancak Danıştay, üyelerimizin dosyalarını ret ederek yine idare mahkemelerine iade etmiştir. Bu arada birçok ilde dava kazananlara döner sermaye ödemesi yapılırken, bazı iller keyfi olarak çalışanlara ödeme yapmamaktadır" dedi. 
 
Konya bölge mahkemesinin olumlu karar vermesi ile bölgeler arası çalışan hakları farklılığı kaygısı içine girdiklerini söyleyen Uyanık, "Özellikle bugünlerde gündem de olan kişiye has uygulamalar gözümüzün önünde cereyan ederken bu şekil kararlar çalışanların adalete olan güvenini zayıflatmaktadır" diye kaydetti. 
 
Sendika avukatı Barış Güngör ise, var olan eşitsizlik karşısındaki kaygılarını dile getirerek, "Son zamanlarda yaşananlar bakıldığında 'acaba batıda ayrı burada ayrı hukuk mu işliyor?' demekten kendimi alamıyorum" sözleri ile ifade etti.
 
Kaynak: Haberfx

HABERE YORUM KAT