1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yenişehir'de kadınlar 'Toplumsal Cinsiyet Rollerini' tartıştı
Yenişehir'de kadınlar 'Toplumsal Cinsiyet Rollerini' tartıştı

Yenişehir'de kadınlar 'Toplumsal Cinsiyet Rollerini' tartıştı

Yenişehir Belediyesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Kadın ve Aile Politikalar Müdürlüğü Kadın Merkezi çalışanları 'Toplumsal Cinsiyet Rolleri' farkındalık atölye çalışmalarına başladı.

A+A-

Atölyede kadınlar ,"dünya üzerinde kadın hakları,kadınların tarihteki rolü,Ortadoğu'daki kadın mücadelesi ve Jineoloji konularında tartışmalar yürüttü. 

Yenişehir Belediyesi Kadın Müdürlüğü bünyesinde çalışmalar yürüten Kadın Merkezi, kadın örgütlüğünü güçlendirmek ve cins bilinci oluşturmak amacıyla kadınlara "Toplumsal Cinsiyet Rolleri' atölye çalışması düzenledi.

Atölye çalışmaları kapsamında ilk olarak Kadın Merkezi çalışanları,belediye bünyesindeki kadınlarla bir araya geldi. Yapılan çalışmaya ilginin yoğun olduğu gözlenirken, kadınların toplumsal cinsiyet konusunda tartışmalara katılımı ve kendi yaşam deneyimlerini paylaşmaları dikkat çekti. 

Yürütülen eğitim çalışmalarına ilişkin bilgi veren Kadın Merkezi çalışanı Fatma Gündoğdu "Çoğu zaman kadınlara atfedilen toplumsal cinsiyet rollerinin köklü bir geçmişin varlığını ve farkındalığını yaratma noktasında atölye çalışmalarının belli aralıklar özgün ve karma gruplarla yapılması gerektiği inancı ve ihtiyacıyla gerçekleştirme kararı aldıklarını belirtti. 
Toplumsal cinsiyet atölye çalışmaları  sürekli yapılmalı 
Fatma Gündoğdu şöyle devam etti:

"Toplumsal cinsiyet rollerinin yaşamın her alanında kendini göstermesi ve bunun kültürel bir oluşumdan ziyade doğal karşılanması ,bu nedenle sorgulanmasının yapılması zor olduğu için toplumsal cinsiyet atölyesini gerçekleştirme ihtiyacını gerekli bulduk.  Modernitenin kendini var ettiği ikiliklerin ve bu ikilikler arasındaki hiyerarşik ilişkinin kadın ve erkek ikiliği arasında da yaratılarak; erkeğin iktidar, kadının ise ötelenen, yok sayılan ve sömürülen bir tarafa indirgenmektedir.

Bu zihniyet kadının yaşamında; şiddet, ezilme, tecavüz, sömürü vb. gibi bir çok ağır sonuçlar ortaya koymaktadır.Toplumsal cinsiyet atölye çalışmalarının  sürekli yapılmasının amacı, bu sonuçların her kadında, her yerde başka şekillerde deneyimlendiğini ve erkek egemen politikalar karşısında daha güçlü mücadele edebilmek için deneyimlerin paylaşılıp tartışılması gereklidir." 

Kadın Merkezi'nden Pınar Aytekin'de , Kadınların tarihteki rollerinin açığa çıkarılması; tarihin sessizleştirilen, perde arkasında bırakılan yüzlerinin görünür ve duyulur kılınabilmesi için Jineloji'nin önemine vurgu yaparak,erkek egemen bilim anlayışının karşısında Jineolojinin; topluma yani tüm öznelerine ait olduğunu" söyledi.  

HABERE YORUM KAT