1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yenişehirde İç Güvenlik
Yenişehirde İç Güvenlik

Yenişehirde İç Güvenlik

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır bileşenleri tarafından, iç güvenlik paketini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

A+A-
AK Parti Yenişehir ilçe binasına siyah çelenk bırakmak isteyen KESK bileşenlerine polis ekiplerince izin çıkmayınca, ilçe binasının karşısındaki parkın girişine siyah çelenk bırakıldı.
 
Yenişehir Belediyesi önünde toplanan KESK Diyarbakır bileşenleri, kamuoyunda iç güvenlik paketi olarak bilinen Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını protesto etmek amacıyla toplandı. KESK Diyarbakır bileşenlerinden oluşan grup, AK Parti Yenişehir ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Bina önüne yaklaşan grup, polis ekiplerinin aldığı önlem altında 100 metre mesafede durdu.
 
İÇ GÜVENLİK PAKETİ
 
Grup adına açıklama yapan Medeni Tutşi, kamuoyunun yoğun tepkisine rağmen meclis genel kurulundan ilk on maddenin geçtiğini söyledi. Tutşi, "KESK genel merkezin aldığı karar ile Türkiye'nin her yerinde emek demokrasi güçleri ile birlikte bu durumu protesto etmek için alanlardayız. Bu yasa ile fiilen devam eden OHAL ve sıkı yönetim uygulamaları devam edecektir. Yaşamımızın bir parçası haline gelecektir.
 
Yıllardır yürüttüğümüz emek, barış ve demokrasi mücadelesinin geriye gitmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu yasa açık şekilde yükselen toplumsal muhalefette, sendikal örgütlenmelere, hükümet protestolarına ve Kürt halkının temel ve hak özgürlüklerine yönelik yürütülen mücadeleye saldırı niteliği taşımaktadır. Bu faşizan yasanın siyasal ve hukuksal bir değeri bizim açımızdan bulunmamakta.
 
Geçmişte kendileri için adalet isteyenler bugün mecliste sayısal çoğunluğu sağlayarak, bir adaletsizliğin altına imza atmaktadır. 'İç Güvenlik' yasasının bu ülkeye bir faydası olmayacaktır. Toplumsal barışa ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde demokrasinin geliştirilmesi gerekirken bu yasanın gündeme gelmesi barış umutlarının altına dinamit koymaktadır" dedi.
 
Grup, AK Parti Yenişehir ilçe binasının karşısında bulunan parkın girişine siyah çelenk bıraktıktan sonra sessizce dağıldı.

HABERE YORUM KAT