1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yenişehir'de engel yok
Yenişehir'de engel yok

Yenişehir'de engel yok

Diyarbakır'da Yenişehir Belediyesi kentteki önemli caddelerde yeni bir çalışma başlatarak kaldırımları engelli vatandaşların daha rahat faydalanabileceği bir hale getirdi.

A+A-

DİYARBAKIR- Yenişehir  Belediyesi, engelli derneklerinin talebi doğrultusunda önemli bir sorunu ortadan kaldırdı. Engelli derneklerine daha önce tekerlekli sandalye,değnek,baston hibe eden Yenişehir Belediyesi, şimdi ise kaldırımları engellilere uygun hale getirdi. Engelli derneklerinin  Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile görüşmelerinde dile getirdikleri sorunlarını çözümü için harekete geçen belediye, özellikle engelli derneklerinin bulundukları sokaklarda bulanan rampaları tek tek sökerek engelli araçları ve çocuk araçlarına uygun hale getirdi. Daha önce desteksiz bu rampaları aşamayan engelliler bundan sonra rahat bir şekilde bu hizmetten faydalanabilecek. Kent merkezinin en işlek caddelerinde çalışmalarını yapan belediye ekipleri, yaya trafiğinin yoğun olmasından dolayı çalışmalarına gece başlayarak sabah saatlerine kadar sürdürüyor. Bu çalışmalara en çok sevinen ise engelli vatandaşlar oldu.

'KENDİMİZİ ARTIK GÜVENDE HİSEDİYORUZ'                                         

Yenişehir Belediyesi'nin yapmış olduğu çalışmanın kendileri için çok önemli olduğunu aktaran Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Erdal Satılış, daha önce Diyarbakır'daki kaldırımlarda rahat yürüyemediklerini ve birçok sıkıntı yaşadıklarını belirtti. “Görme engelli üyelerimiz 'Ay'da bir baston değiştirmek zorunda kalıyordu”  diyen Satılış, özellikle kaldırım kenarlarına park eden araçlar nedeniyle birçok tehlike atlattıklarını aktardı. Belediyenin bu çalışmaları ile engelli üyelerimiz artık gidecekleri yere çok daha rahat ve hızlı ulaştıklarını ifade eden Satılış, bu çalışmalarının tamamen bitirilmesi ile birlikte artık çok daha güvenli ve tek başlarına istediklerini yere gidebileceklerini söyledi.

'ENGELİLER TOPLUMUN BİR PARÇASI'

Başkan Satılış,“Belediyenin yaptığı kaldırımlar sayesinde artık engelli üyelerimiz rahat yürüyebilecek. Bu kaldırımların aynısını Ankara'da görmüştüm, gayet rahat güven içerisindeydik. Engelli vatandaşlarımızın da çarşıya çıkmaya ihtiyacı var. Eski şekliyle ağaç, direk, trafo korkusuyla 10 dakikalık yolumuzu güvenli bir şekilde 40 dakikada zor gidiyorduk. Ama bundan sonra daha rahat ve daha hızlı gidebileceğiz. Belediyenin engelli bireylerimizi düşünerek hissedilebilir kaldırım yolu yapmasından çok memnunuz. Selim Kurbanoğlu başkanımıza ve meclis üyemiz Hüseyin Bora'ya çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT