1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yenişehir Belediyesi ,halkı sanatla buluşturuyor
Yenişehir Belediyesi ,halkı sanatla buluşturuyor

Yenişehir Belediyesi ,halkı sanatla buluşturuyor

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da yurttaşları sanatla buluşturmak için Ramazan ayına ilişkin dengbéj dinletisi hazırladı.

A+A-

Belediyenin Sosyal İşler ve  Kültür Müdürlüğü ile Dicle Fırat Kültür Merkezi'nin ortaklaşa  düzenlediği  Ramazan ayına ilişkin kültürel etkinlikler çerçevesinde ilk olarak  ilçenin Toplu Konut Mahalle Evi’nde dengbéj dinletisi yapıldı.

Dengbéj kültürünün yaşatılması ve yaygınlaştırılması adına gerçekleştirilen etkinlikte dengbêjler, halkın yaşanmışlıklarını, geçmiş ve günümüzdeki hatıralarını ezgilere döktü. Coşkulu geçen  dinletide, dengbéjler salondaki yurttaşlara duygulu anlar yaşattı.  

İlginin yoğun olduğu dengbéj dinletisine Yenişehir Belediyesi Eş Başkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş'ın yanı sıra HDP Diyarbakır  Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

Etkinlikte konuşan Eş Başkan Kurbanoğlu,  ‘’Ramazan ayının kardeşlik ve insanlar arasındaki dayanışma duygularını canlandırmasını temenni ederek , bu gece huzur ve barış için klam ve stranlar konuşsun” dedi. 

Milletvekili İmam Taşçıer ise,kültürün toplumda önemli unsur taşlarından biri olduğuna değinerek,Cegerxwin,Ahmedi Xani ,Feqiyé Teyran gibi sanatçıların  çalışmalarıyla Kürt kültürünün gelişimine katkı sunarak günümüze kadar yaşatıldıklarını söyledi. 

Ayrıca dinleti sonunda belediyenin Kültür  ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Ramazan ayı boyunca  ilçenin birçok mahallesinde dengbéj dinletileri ve film gösterimleriyle kültürel çalışmalarına devam edeceklerini aktardı. 
 

HABERE YORUM KAT