1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yenişehir Belediyesi gözaltlılarla ilgili basın açıklaması
Yenişehir Belediyesi gözaltlılarla ilgili basın açıklaması

Yenişehir Belediyesi gözaltlılarla ilgili basın açıklaması

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçe Belediye Eş başkanları Ülkü Baytaş ve Selim Kurbanoğlu gözaltına alındı.

A+A-

Yenişehir Belediyesi eş başkanları Ülkü Baytaş ve Selim Kurbanoğlu yarın (cumartesi) Koşuyolu Parkı'nda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekilleri ve belediye başkanlarının da katılımıyla düzenlenecek basın açıklamasına ilişkin bildiri dağıttıkları sırada gözaltına alındılar.

Eş başkanların gözaltına alınmalarına yönelik Yenişehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı.Basın açıklamasına Diyarbakır DBP,HDP Yenişehir İlçe Örgütü yöneticileri,Yenişehir meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı.

Basın açıklamasını okuyan, Yenişehir Belediye eşbaşkan yardımcısı Gülistan Nazlıer, halkın oyları ile seçilmiş ve irade olarak göreve başlamış olan seçilmişlere yönelik yapılan bu tür keyfi uygulamaların tamamını kınadıklarını ifade ederek " 26.02.2016 tarihinde Yenişehir DBP İlçe başkanlığı ve Yenişehir Belediyesi olarak ofis Ekinciler Caddesi üzerinde yapılan bildiri dağıtımı sırasında emniyet görevlilerince Yenişehir Belediyesi Eş başkanları gözaltına alınmıştır. Dağıtılan bildirilerin yasa dışı bir içerik ve çağrıyı barındırmadığı emniyet görevlilerince de görülmüş olmasına rağmen yapılan gözaltı işlemi tamamen keyfi ve hukuk dışıdır. Bölgede son aylarda yaşanan savaş koşularının kent yaşamına fiili sıkı yönetim koşuları olarak yansıdığının en belirgin göstergesi olan bu uygulamalar, Kürt halkının iradesini hiçe sayan zihniyettin de aynı zamanda dışa vurumudur. Ancak bugüne kadar yapılan her türlü uygulamaya karşı direnen Kürt halkının, bu uygulamalarla da sindirilemeyeceği bilinmelidir.

Yenişehir Belediyesi meclis üyeleri ve çalışanları olarak, halkın oyları ile seçilmiş ve irade olarak göreve başlamış olan seçilmişlere yönelik yapılan bu tür keyfi uygulamaların tamamını kınadığımızı ifade ederek Eş başkanlarımızın derhal serbest bırakılmasını Yenişehir halkı adına talep ediyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT